Tarihi Bursa Tatlıcısı

Tarihi Bursa Tatlıcısı çarşı taraflarına gittiğimde eğer vaktim olursa uğramaya çalıştığım bir yer. Konum olarak herhalde Bursa’nın en şanslı yerinde bulunuyor. Kapalıçarşıdan inen yolun Cumhuriyet Caddesi ile kesiştiği yerde.

Güzel havalarda buradan aldığım tatlıları hemen karşısındaki çay ocağında dışarıda oturup çayla beraber yemeyi çok seviyorum. Buranın inanılmaz bir dinamizmi ve kendine özgü bir kültürü var.

Tarihi Bursa Tatlıcısında bir çok şerbetli tatlı çeşidi var. Halka, lokma, tulumba, paşa sarması, kadayıf dolması, taş kadayıf, revani, baklava çeşitleri, ekmek kadayıfı hatta kireçte bekletilmiş kabak tatlısı.

Hepsini yiyemeyeceğimi bilsem de birer adet halka, tüm fıstıklı taş kadayıf ve cevizli kadayıf dolması alıyorum. Çay ocağına gidip küçük tahta tabure ve masalarda çayımı söylüyorum.

Halka tatlısından başlıyorum. Genel itibari ile iyi denebilir. Ben bir tık daha dışı çıtır olanını seviyorum. Şerbette bekletme süresi biraz daha az olmalıydı, şekeri biraz fazla. Buranın en güzel yanı çok işlek bir yer olduğu için sirkülasyon çok fazla. Sürekli olarak tatlı yapılıyor ve sizde beklememiş taze tatlılar yiyorsunuz.

Cevizli kadayıf dolmasına geçiyorum. İçindeki ceviz oranını az buldum, mutlaka arttırılmalı. Halka tatlısındaki gibi kadayıfı biraz daha çıtır ve şerbeti biraz daha az olabilirdi. Burada kadayıfın sarma kalınlığı çok önemli. Eğer kadayıf tabakası kalın olursa tatlı şerbeti yediğinde içi hamura dönüyor. Burada da bu hataya düşülmüş. Cevizli kadayıf dolması beni pek memnun etmedi açıkçası.


Sıra geldi içi tüm fıstıklı taş kadayıfa. Fıstığı bol. Ufalanmış fıstık yerine bütün fıstık konulması yerinde olmuş. Hamurun kalınlığı iyi ayarlanmış ama burada da çıtır olması için bir tık fazla kızartılmalıydı. Şerbette bekleme süresi yerinde. Fazla şekerli olmamış, baymıyor. Tadına baktığım üç tatlı arasında en lezzetlisi ve olması gerektiği gibi yapılanı bu diyebilirim.

Fiyatlara gelince Halka Tatlı 1.5 TL Cevizli Kadayıf Dolması 3.5 TL Taş Kadayıf 2.5 TL.

genel:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
lezzet:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
fiyat - kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*