Meşhur Künefeci Nurullah Usta : Hasır Künefe Denemesi

Meşhur Künefeci Nurullah Usta’nın Odunluk Şubesindeyim. Şube Orhaneli Yolunun Mihraplı Caddesiyle kesiştiği lambaların 150 m (Orhaneli tarafı) yukarısında. Buraya ikinci gelişim. FSM ve Özlücede’de birer şubesi var. FSM’ye de bir kez gittim ama Özlüce Şubesine gitmek daha nasip olmadı.

Geniş ve temiz bir mekan. Dışarıda da oturabilme imkanı var. Saat 21.30 gibi gittiğimiz için yoğunluk azdı ki buda daha kaliteli hizmet ve daha lezzetli tatlılar anlamına geliyor.

Menüde bir çok künefe türü var. Klasik, cevizli, peynirli muzlu, sade antep fıstıklı, peynirli cevizli, peynirli antep fıstıklı, kaymaklı, kaymaklı antep fıstıklı, hasır ve gelin bohçası dedikleri special bir çeşitleri var.

Menüden seçim yapmak zor ama künefesini daha önce denediğim ve hasırı uzun zamandır denemek istediğim için hasır künefe siparişi veriyorum.

Künefeden önce masaya taze meyve ve kuruyemiş geliyor.

Künefe’nin yapıldığı yer müşterilerin görebileceği şekilde açık. Bir gözüm orada yapılışını izliyorum. Ustamız künefeyi kısık ateşte yavaş yavaş pişiriyor. Zaman tutmadım ama en az 15 dk. bekledik. Bu hizmet kalitesi açısından olumsuz gibi gözükse de aslında olumlu bir durum. İnsanlar artık çok sabırsız, beklemeye asla tahammülleri yok ama iyi bir lezzet için beklemek zorundayız.  Nurullah Usta istese künefeyi yüksek ateşte 5 dk pişirerek önümüze koyabilirdi ama o zor ve doğru olan yolu seçiyor. Gönül isterdi ki Hatayda ki gibi közde pişirilsin. Bakalım Bursa’da bunu yapacak biri çıkacak mı.

Hasır künefemiz yanında dondurma ve süt ile beraber geliyor. Bir çok künefecinin düştüğü yanlışa düşülmemiş. Künefe aşırı şekerli bir şerbet içinde yüzmüyor. Şekeri ve kıvamı olması gereken seviyede. Hasır künefenin kadayıfı klasik künefenin kadayıfından farklı olarak küçük parçalara ayrılarak değil şerit şeklinde tabağa yerleştirilmiş. Bu sebeple daha ince bir kadayıfı var. Hasır künefe normalde sırayla kadayıf, toz fıstık, kaymak, toz fıstık ve kadayıf şeklinde katmanlardan yapılıyor. Nurullah Usta ise künefeye kendi yorumunu katmış. Orta katmanda kaymak ve peyniri birleştirmiş ki bence doğrusunu yapmış. Taze kaymak ve tuzsuz künefe peyniriyle ortaya lezzetli bir karışım çıkmış.

Kadayıftaki tereyağı tadı biraz daha yoğun olsa veya kadayıf çekildikten sonra üzerinde hafif eritilmiş terayağ gezdirilse daha iyi olurdu. İçindeki toz fıstık oranı biraz arttırılmalı bence. Servis sırasında da üstüne toz fıstık eklenmeli ve ya yanında servis edilmeliydi.

Nurullah Usta bence işini iyi yapıyor. Bir kaç küçük dokunuşla mükemmele ulaşması için önünde hiç bir engel yok.

İki kişilik Hasır Künefe için 40 TL ödüyorum. Fiyat biraz daha uygun olabilirdi.

genel:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
lezzet:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
fiyat - kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
ambiyans:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*