TOFAŞ Sosyal Tesisleri : Sosyal Tesis Deyip Geçmeyin

Burası TOFAŞ fabrikasının içinde, TOFAŞ çalışanlarının yararlanabildiği bir sosyal tesis. Burada çalışmayanların buranın olanaklarından faydalanabilmesi için yanlarında bir TOFAŞ çalışanının olması gerekiyor.

Şık ve geniş bir restoranı var. Pazartesi gittiğimiz için doluluk oranı düşüktü. İçki servisleri de var.

Buraya ikinci gelişim. Açıkçası ilk gelişimde bir sosyal tesis olmasından dolayı herhangi bir lezzet beklentim yoktu ama önyargılarımın yersiz olduğunu çipuradan aldığım ilk parçada anlamıştım. Unutmadan salı günleri balık günü, ana yemek olarak yalnızca balık yiyebiliyorsunuz.

Garsonların hemen hemen hepsi uzun yıllardır burada çalışan hoşsohbet işini iyi yapan kişiler. Sizi gayet iyi bir şekilde yönlendiriyorlar. Zaten bir sosyal tesis olduğu için içerideki çoğu kişi birbirini tanıyor. Samimi bir ortamı var.

Çorba olarak günün çorbası var ama ne olduğunu ara sıcaklardan başlayacağımız için sormadım.

Meze olarak italyan salatası ve közlenmiş patlıcan söylüyoruz. Bu tarzda bir italyan salatasını ilk defa yedim. Jambonu bol tutularak diğer malzemelerden kısılmış. Bezelye, patates ve havuç az olunca değişik ve güzel bir lezzet çıkmış ortaya.

Közlenmiş patlıcan mezesini çok beğendim. Taze patlıcan ve sevdiğim gibi arkadan gelen hafif sarımsak tadı. Yalnız zeytinyağını biraz daha bol koysalar daha iyi olurdu.

Ara sıcak olarak paçanga böreği söylüyoruz. Malzemesi bol ve dengeli olsa da, hazır yufka ile yapılmış bir böreğin lezzeti ancak bir yere kadar çıkabiliyor. Hazır yufka ile yapılmış bir böreğe göre lezzetli diyelim.

Artık ana yemeğe geçebiliriz. Menüde ızgara çeşitleri, tava yemekleri ve special yemekler var. Sadece special’ler arasından seçim yapmak bile çok uzun bir süre alıyor. Rokfor soslu düve fileto, fileminyon mantarlı bonfile, kaşarlı bonfile, piliç şinitzel, dana şinitzel, fajita bonfile, fajita piliçli, yoğurtlu kebap ve dana bonfile lutenitsa sos eşli, special’ler arasında bulunan yemekler. Ama arkadaşımın tavsiyesi ile rokfor soslu düve fileto’da karar kılıyorum.

Zengin menüleri olan yerlerde kalabalık arkadaş gruplarıyla gidilen yemekleri seviyorum. Menüden farklı seçimler yapan arkadaşların yemeklerinin tadına bakmak iyi oluyor. Vedat Milor değiliz ki önümüze getirilen yemeğin tadına bakıp diğerine geçelim.

Rokfor soslu düve filetonun tadına ilk defa bakıyorum. Rokfor sos ete yakışmış. Krema ve rokfor peyniri bütünleşip homojen bir sos oluşturmuş. Kurumamıştı ama et biraz daha az pişmeliydi. Böyle olunca etin öz suyu  içinde kalıyor ve ortaya daha lezzetli bir et çıkıyor.

Arkadaşımın tabağından lutenitsa sos eşliğinde dana bonfilenin tadına bakıyorum. Lutenitsa için Bulgaristan’da yapılan ev salçası diyebiliriz. Bu salçayla yapılan sos gayet lezzetli ama rokfor olsun, lutenitsa olsun, sos ne kadar güzel olsa da etin lezzetini bastıracak kadar çok konulmamalı. Düve fileto da yapılan pişirme seviyesi burada da geçerli.

Şimdi diğer tarafa dönüp güveçte et sotenin tadına bakıyorum. Yediklerimin içinde en iyisi buydu diyebilirim. Taze kuzu eti, içinde ki tereyağı mis gibi kokuyor. Etin pişmesi tam istediğim gibi, orta az.

Şimdi geliyoruz VOLKAN’a. Volkan bildiğimiz sufle ama neden ona volkan dendiğini tadına bakınca anlıyoruz. Tam bir lezzet patlaması yaşatıyor. Suflede en önemli şey fırınlama. Keki kıtır olmalı ama içindeki çikolata akışkan kalmalı. Volkan’da tam böyle olmuş. Dondurmayla da ayrı bi güzel gidiyor. Kekin şekeri biraz daha az, yumurtası biraz daha fazla olsa ve çikolatanın bitter oranı hafif arttırılsa gerçekten mükemmel olacak.

Közlenmiş patlıcan mezesi : 5 TL

İtalyan salatası : 5 TL

6 kişi 3 Közlenmiş patlıcan ve 3 italyan salatası söylüyoruz.

Paçanga böreği : 5.8 TL

Rokfor soslu düve fileto : 18.4 TL

Volkan : 6 TL

Şişe Kola : 2.2 TL

Toplamda bu yemek için 37.4 TL ödüyorum. Fiyatlar gerçekten mükemmel.

TOFAŞ Sosyal Tesisleri gerçekten güzel bir hizmet veriyor. Bu yemekleri, bu hizmet kalitesiyle ve bu fiyatlara yemek gerçekten çok zor.

genel:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
lezzet:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
fiyat - kalite:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
ambiyans:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*