İskele Pub : Yayın Tava ve Sufle

İskele Pub Orhagazi’de İznik Gölü Sahili’nin başlangıcında restoran, kafe ve bar olarak hizmet veren bir lezzet durağı. Buraya bir gastropub diyebiliriz. Geceleri canlı müzik yapılıyor, hatta bazen ünlü sanatçılar da sahne alabiliyor. Aile mekanları mevcut.

Buraya Pazartesi günü 1 mayısın tatil olmasıyla saat 4 gibi geldik. Pek yoğun değildi. Mekan üçe ayrılmış kapalı restoran, canlı müzik yapılan kapalı bar birde kafe ve restoran olarak kullanılabilen göle sıfır iskele. Manzaranın güzelliği dolayısıyla tabi ki iskeleye oturduk.

 Kahvaltılar, aperatifler, makarnalar, salatalar, ekstralar, ara sıcaklar, ana yemekler ve tatlıların yer aldığı menü oldukça zengin. Ana yemeklerde kırmızı ve beyaz etlerin yer aldığı 20’den fazla seçenek mevcut. Benim tercihim İznik Gölü’nün meşhur yayın tavası, eşiminde levrek fileto oldu. Salata olarak da yunan salata söyledik.

Önden açılan servisle salata ve ekmekler geldi. Salatada yeşillik, turşu, mısır, domates ve peynir var. Hepsi taze ve lezzetli fakat bu salatada zeytinyağının bol ve biraz daha kaliteli seçilmesi gerekirdi.

Biraz bekledikten sonra balıklar geldi. Sunum güzel. Yayın balığının yumuşak ve bembeyaz bir eti var. Bir hayli etli bir balık ve ağızda hemen dağılıyor. Yayın balığının özelliği olarak tavada kızartılmasına karşın ağır bir şekilde kokmuyor ve hafif. Tatlı su balıklarının lezzeti diğer balıklara göre biraz daha farklı. Burada tabi ki panesinin önemi artıyor. Ben pane deki yumurtayı biraz fazla buldum açıkçası. Kırmızı soğan sulu ve tazeydi. Yayın tavayı genel olarak başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Eşimin tabağından ızgara levrek filetonun tadına bakıyorum. Pişirilmesini beğendim fakat levrek yeme mevsiminde olmamıza rağmen biraz yağsız ve yavan geldi bana. Tuzlaması da bir tık fazla olmalıydı bence.

Ana yemeklerden sonra sahilde gezintiye çıktık, geldiğimizde ise tatlı olarak ben sufle eşimde cheesecake siparişi verdi. Biraz bekledikten sonra tatlılar geldi.

Çikolatalı sufle porsiyon olarak büyük bir güveçte geldi. Hamuru kabarmıştı ama ince kalmış. Herhalde fırın ısısından veya pişirme süresinden dolayı, içindeki çikolata oranı kek oranına göre çok fazlaydı.  Biraz daha dengeli olmalıydı. Bu demek değil ki sufle lezzetli değildi, ağzımda hoş bir tat bırakmayı başardı.

Frambuazlı cheesecake’in tadına bakıyorum. Frambuaz tabakası gerçek frambuazlardan yapılmış ve sıcak geldi. 3 katman arasındaki denge iyi kurulmuş. Labne ve alttaki bisküvi tabakası biraz daha az soğuk bir dolapta bekletilmeli, bana biraz donuk geldi. Genel itibariyle başarılı diyebilirim.

İskele Pub’ın mutfağındaki ustasının eli lezzetli, elindeki malzemelerle iyi iş çıkarmış. Göl havası ve manzarayla da birleşince İskele Pub gitmeye değer bir mekan haline geliyor.

Fiyatlar; Yayın Tava 20 TL, Levrek Fileto 20 TL, Sufle 10 TL, Cheesecake 10TL, Yunan Salata 10TL, Kutu Kola 5TL, Fanta 5TL.

genel:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
lezzet:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
fiyat - kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
ambiyans:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*