Pidecioğlu Pide Fırını : Kuşbaşılı, Kıymalı ve Fıstıklı Cantık

Pidecioğlu Kayhan’da dile kolay 1860 yılından beri pide yapan bir lezzet durağı. Bildiğiniz neredeyse bütün ünlü kebapçıların pideleri eskiden beri burada yapılıyor. Ben bugün Geçit’teki şubesine geldim fakat Kayhan’daki mekanın tarihini ve analizini de oraya gittiğimde sizlerle paylaşacağım.

Geçit’teki şubesi Özdilek’in hemen arkasında şık ve fazla geniş olmasa da, darda olmayan bir mekan. Hafta içi öğle arası 12 gibi geldiğimiz bu yer, ilk başlarda boş olsa da biz kalkarken dolmuştu.

Oturduğumuz masaya bakan garson arkadaş bizimle gayet iyi bir şekilde ilgilendi ve yönlendirdi.

Pidecioğlu’nun menüsünde uzman oldukları pide ve cantık çeşitleri mevcut. Tercihim cantık’tan yana oldu. 1 kuşbaşılı, 1 kıymalı ve bir de kapalı fıstıklı cantık sipariş verdim.

Sipariş verdikten sonra yemek için biraz bekledik ama ocağın karşısında ki masamızdan cantıkların yavaş yavaş pişmesini görmek bu bekleyişi unutturdu açıkçası.

İlk önce kıymalı cantığın tadına bakıyorum. Burada bildiğimiz kalın ve yumuşak kenarlı cantık anlayışının dışına çıkılmış. Kenarları biraz ince ve kıtır. Cantığın iç harcı, pideden içine konan baharatları ve sadece dana kıyma kullanılmasıyla ayrılır. Bu cantık hamuru ve pişirilmesi ile pideye ama iç harcı ile cantığa benzeyen farklı bir yorum gibi geldi bana. Pidecioğlu’nun  bu yorumunu çok başarılı buldum.

Elle açılan hamurunda bulunan hafif galeta unu cantığa çok hoş bir lezzet katmış. Cantığın alt hamuru olması gerektiği gibi ince. Zırhla çekilmiş soğanın olduğu iç malzemesi bol. Hamur ve malzeme dengesi de iyi kurulmuş.

Kuşbaşılı cantığın hamuru ve pişirilmesi kıymalı ile aynı. Kullanılan et lezzetli ve pişirilme sırasında kurutulmamış, sulu kalmıştı. Kuşbaşılı cantığı da başarılı buldum.

Sırada kapalı fıstıklı var. İçinde kıyma, fıstık taneleri ve ıspanak mevcut. Hamuru ince açılmış ve hafif kıtır pişirilmiş. Fıstıklı cantık da kullanılan malzemeler, bir bütünlük oluşturmuş ve gayet lezzetli bir sonuç elde edilmiş.

Şimdi sıra geldi masada ki arkadaşların tabaklarına yancı olmaya. Kıymalı yuvarlak cantık uzun cantıkla aynı şekilde, bildiğimiz cantık anlayışının biraz dışında yapılmış. Kenarları ince ve hafif kıtır. Uzun cantıkla aynı özellikleri taşısa da bana uzun cantıktan daha lezzetli geldi.

Peynirli cantık ezine peynirinden yapılmış. Karadeniz pidelerinin peynirlerinden bu yönüyle ayrılıyor ve farklı bir lezzet oluşturmuş. Gayet başarılı buldum. Şimdilik bir dilimle yetiniyorum ama bir sonraki gelişimde peynirli cantıktan mutlaka sipariş vericem.

Bu kadar cantıktan sonra gelelim kuşbaşılı kaşarlı pideye. Pidenin malzemesi bol. İyi bir kaşar kullanılmış, öyle ısıyı yeyince hemen eriyip vıcık vıcık olmamış. Hamuru cantıkların hamuruyla neredeyse aynı, altı ince etrafı kıtır. Başarılı buldum ama cantıklar kadar başarılı değildi açıkçası.

Lezzet açısından durum böyle iken, 3 cantık beni doyurmaya yetti ama tek pide hem 3 cantıktan daha pahalı ve tam olarak karnımı doyuracak büyüklükte gelmedi gözüme.

Tatlı olarak sufflesinin methini çok duydum ama vaktimiz olmadığı için tadına bakamadım. Bir daha ki sefere mutlaka deneyeceğim.

Pidecioğlu cantık konusunda son derece mahir. Yılların tecrübesi ile iyi malzeme birleşince ortaya mükemmel lezzetler çıkarılmış.

Bunun dışında tereyağını biraz daha fazla kullanmaları lezzetlerini  arttıracaktır. Bir de fırınları biraz geniş ve herhalde yüksekliği biraz fazla. Odun ateşinin cantığa sinen o is kokusunu ve tadını yeterli bulmadım açıkçası.

Kasada ise fiyatları bu kaliteye göre uygun buldum. Kıymalı uzun cantık 4.5 TL, kıymalı kuşbaşılı cantık 6.5 TL, kapalı fıstıklı cantık 6.5 TL peynirli cantık 4.5 TL, yuvarlak kıymalı cantık 5.5 TL kuşbaşılı kaşarlı pide 17.5 TL, 330 ml kutu kola 3.5 TL ve 300 ml ayran 3 TL.

genel:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
lezzet:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
fiyat - kalite:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
ambiyans:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

Pidecioğlu Pide Fırını : Kuşbaşılı, Kıymalı ve Fıstıklı Cantık” için bir yorum

 • 26 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:56
  Permalink

  Merhaba,
  Lezzetli pide çeşitleri istiyorsanız, kesinlikle tavsiye ederim. Benim deneyimim kuşbaşılı ve peynirli cantık üzerinden oldu ve şiddetle tavsiye ederim.

  Mustafa

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*