Örnek Et Steak House : New York ve T-Bone Steak

Örnek Et’ in değerlendirmesine geçmeden önce “Steak Hakkında Her Şey” yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Örnek Et Steak House Nilüfer Mahallesi’nde Mudanya Yolu’nun hemen kenarında bir lezzet durağı. Çok şık bir mekanı ve geniş bir bahçesi var, ayrıca  çocuklar içinde oyun alanı mevcut.

Buraya bir cumartesi akşamı saat 7 gibi geldik. İçerisi ve bahçe çok kalabalık değildi. Biz bahçeye oturduk ama açıkçası Mudanya Yolu’nun trafik sesi ve onu bastırmak için kullanılan müzik sesi beni ilerleyen dakikalarda rahatsız etti.

Menüde salatalar, soğuk etler, kuru dinlendirilmiş biftekler, pirzola, lokum, şaşlık, bonfile, soslu etler, kuzu etleri, köfteler, burgerler ve tatlılar mevcut. Benim tercihim menüden New York Steak eşimin de T-Bone Steak oldu. Salata olarak tulum peynirli salata söyledik.

Salata yanında ikram olan patates kızartması ile beraber hemen geldi. Salatanın içinde tulum peyniri, akdeniz yeşillikleri, mısır, ceviz ve kuş üzümü kullanılmış. Taze yeşilliklere orantılı bir şekilde bol sızma zeytinyağı ve gerçek nar ekşisi eklenince ortaya çok lezzetli bir salata çıkmış. Son zamanlarda yediğim en iyi salataydı diyebilirim. Patates kızartması da lezzetliydi.


Salata ve patatesten biraz sonra steak’ler geldi.

New York Steak, T-Bone’un bonfilesiz kısmından oluşan bir kontrfile parçası. Bize gelen 300-350 gr. ağırlığındaydı. Ben orta az pişmesini istemiştim, yani kansız ama pembe. Fakat gelen et istediğimden biraz daha fazla, ortaya yakın pişirilmişti açıkçası. Steak’in içi olması gerektiği gibi sulu ve yumuşak kalmıştı, kuru dinlendirmesi (Dry Aged) iyi yapılmış, şef de  mühürlemeyi ve pişirmeyi iyi yapmış. Et genel olarak lezzetliydi diyebilirim fakat bir steak’te olması gereken en önemli özellik olan yağlanması biraz eksikti. Bu da iyi pişirilmesine karşın etin damağımda biraz yavan bir tat bırakmasına neden oldu.

 

Yemeğin yarısına geldiğimizde eşimle New York’u ve T-Bone’u değiştirdik. T-Bone hayvanın ortasında bir kısmı kontrfile (New York) diğer kısmı bonfileden oluşan bir parça. Kaburgaya doğru gittikçe bonfile kısmı azalıyor ve kontrfile kısmı büyüyor. Bize gelende de bonfile kısmı azdı. T-Bone’unda mühürlenmesi ve pişirilmesi ustalıkla yapılmış, sulu ve yumuşaktı fakat New York’taki az yağlanma problemi burada da vardı.

Tatlı olarak ikiniz bir havuç dilimi baklava söyledik. Açıkçası bu kadar lezzetli bir tatlı yiyeceğimi hiç tahmin etmemiştim. İncecik açılmış taptaze, çıtır çıtır yufkası, bol fıstıklı orta kısmı, kararında dökülmüş baymayan şerbeti ile damağımı çatlatmayı başardı.

Bir de garson arkadaşın içine dondurma koyarken yaptığı şov bu lezzetli baklavayı daha hoş bir hale getiriyor. (Bu video Örnek’in kendi YouTube kanalından alınmıştır)

Örnek steak’in kesimini, dinlendirmesini, pişirmesini biliyor ama seçtikleri hayvanların yağlanma oranlarını daha dikkatli seçmeleri gerekir ki bu bir steak için olmazsa olmazdır. Türkiye’de steak kültürü henüz emekleme aşamasında. Buna paralel olarak Örnek’in de kendini geliştirmesi gereken yönleri mevcut ama ileride bize çok lezzetli steak’ler sunacaklarına eminim.

Örnek’te çalışan bir çok garson ve komi arkadaş var. Sizinle hemen ilgileniyorlar, yönlendiriyorlar ve isteklerinizi yerine getirmek için çok çalışıyorlar. Yalnız sipariş alınırken eşimin istediği içecek gelmedi, sonrasında da biz tekrar istemeyince kaldı ama bu içecek hesaba dahil edilmiş sonrasında fark ettim.

Fiyatlara gelince steak’ler genel olarak dinlendirme sırasında oluşan kayıplardan dolayı biraz pahalı. Bende burdaki fiyatları bu gramajlara göre biraz pahalı buldum.

New York Steak : 60 TL

T-Bone Steak : 70 TL

2 Kişilik Tulum Peynirli Salata : 23 TL

1 adet Havuç Dilimi Baklava : 15 TL

İçmediğimiz Fanta : 4 TL

olmak üzere toplamda 172 TL hesap ödedim.

genel:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
lezzet:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
fiyat - kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
ambiyans:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*