Namlı Ciğerci : Namına Yakışır Ciğer

Namlı Ciğerci Ulucami’nin yanından Kapalı Çarşı’ya ilk girişte, havlucular çarşısında küçük bir lezzet durağı. Küçük derken içine 5 veya zorlasanız 6 kişinin anca girebileceği kadar küçük bir yerden bahsediyorum. Dükkanın önüne bir kaç küçük masa konabiliyor.

İşletmenin varlığı 50 yılı aşıyor. Üçüncü kuşak sahipleri Görükle’de bir şube açacakmış.

İçerisi dolu olduğu için mecburen dışarıda oturuyorum. Olumsuz bir davranış olduğundan değil ama böyle işlek yerlerde dışarıda veya bahçede oturup yemek yemek bana hep hafif bir utangaçlık duygusu vermiştir. Yer sıkıntısı olduğu için benden sonra gelenlerle masayı paylaşıyoruz.

Ciğer yanında sipariş verdiğim cacıkla beraber geliyor. Tadına bakmadan ciğerin kesimi hemen dikkat çekiyor. Edirne tava ciğerinden kalın ama Arnavut ciğeri gibi küp ve kalın değil. Edirne tava ciğeri kadar unlanmamış ama Arnavut ciğeri kadar unsuz değil. Namlı Ciğerci, bu konuda ciğere kendi yorumunu katmış. Ciğer terbiyesi ustalık gerektiren bir iştir. Burada Balıkesir ve Çanakkale bölgelerinden getirilen hayvanlardan elde edilen taze dana ciğerleri ustalıkla terbiye edilmiş. Kızartılma seviyesi gayet yerinde ciğerin tadı korunmuş ve kurutulmamış adeta lokum gibi. Namlı Ciğercinin kesim ve unlama yorumu, bu terbiyesi iyi yapılmış ciğerlerle uygun bir şekilde kızartılınca, ortaya mükemmele yakın lezzet çıkmış.

Cacığın kıvamı yerinde salatalar rende değil küçük küçük doğranmış ama sarımsaklı seçeneğinin de olmasını beklerdim. Üzerine dökülen yağ cacığa çok yakışmış.

Bu arada bütün sebzeler günlük olarak taze geliyor.

Kemalpaşa tatlısı beni pek memnun etmedi açıkçası. Taze ve peynirinin tadı olması gerektiği gibiydi ama şerbeti herhalde dolabın ayarından kıvamını kaybetmişti.

 

Bu arada ciğerler bitince dükkan kapanıyor. Saat 3 – 4 gibi ciğer bulursanız şanslısınız.

Fiyatlara gelince 1 porsiyon ciğer 14 TL, Cacik 4TL, Kemalpaşa 5 TL.

Namlı ciğerci gerçekten namına yakışır kalitede ciğer yapıyor. Ciğere kattığı yorumla bu küçücük dükkanında bize ülke çapında bir lezzet sunuyor. Umarım bu kalitesini korur ve açacağı diğer şubelerde aynı seviyede tutar.

genel:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
lezzet:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
fiyat - kalite:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
ambiyans:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*