Kukul Pide : Yağlı Yumurtalı Trabzon Pidesi

Kukul Pide ilk defa gittiğim ve bana “bugüne kadar burayı nasıl olur da keşfedememişim” dedirten bir lezzet durağı. Arkadaşımın tavsiyesiyle Emek’in ara sokaklarındaki bu yere, öğle arası geldik.

İyi pideci bulmak artık çok zor. Her mahallede bir kaç tane var ve çoğunun yaptığı sadece malzemesiyle olsun, hamuruyla olsun, pişirmesiyle olsun bir fark ortaya koymadan standart, lezzetsiz ve kuru pideler yapmak.

5 kişi geldiğimiz Kukul’un menüsünde pide çeşitleri, karadeniz pide çeşitleri, lahmacun ve cantık var. Yalnız menüde fiyatlar yazmıyordu, fiyatlar menüde  mutlaka belirtilmeli. Benim tercihim menüden Yağlı Yumurtalı Trabzon Pidesi oldu.

Siparişlerimizi verdikten sonra pidelerin gelmesi için baya bi bekledik. Masadaki arkadaşlar homurdanmaya başlasa da bu aslında iyi bir şey. Pide odun ateşinde yavaş yavaş pişmeli. Tabi beklemekten kastım organizasyon zaafından dolayı beklemek değil, lezzet için beklemek.

Bu arada 5 kişilik masaya 2’şer adet turşu ve salata tabağı geldi. Sayı ve porsiyon arttırılmalı. Salatayı taze ve lezzetli, turşuyu ise biraz bayat buldum. Masaya konan zeytin yağı gerçek zeytinyağıydı.

Pideler sonunda geldi. Pide hakkında yapabileceğim tek olumsuz eleştiri, alt hamurunun biraz kalın olmasıydı. Bunun dışında Kukul Pide, pidenin hakkını gerçekten vermiş. Elle açılan hamurunun etrafı kıtır, altı yumuşak. Peynir tercihi iyi yapılmış, kolot peyniri ağırlıklı, sert değil ve ısıyı yeyince kendini su gibi salmamış, olması gerektiği gibi az bir diriliği var ve ağza geliyor. Kullanılan tereyağı gerçek ve buram buram kokuyor. Peynir de, yağ da Espiye’den getirilmiş. Yumurta biraz daha az rafadan olsa daha lezzetli olurmuş.

Arkadaşımın kuşbaşılı kaşarlı sının tadına bakıyorum. Bu pideler ince ve uzun geliyor. Sunum başarılı. Bu pide hakkında yapabileceğim tek eleştiri ise içindeki kuşbaşının biraz az olmasıydı. Alt hamuru ince yapılmış ve malzeme kalitesi iyi.

Sıra geldi Kukul Special’e. Special’de sucuk, pastırma, kuşbaşı, peynir ve tereyağ kullanılmış. Ağızda tam bir lezzet patlaması yapıyor. Diğer pideler deki kalite ve ustalık burada da doğal olarak var. Gayet lezzetli bir tat bıraktı ağzımda.

Tatlı olarak sütlaç yapıyorlarmış ama pidelerin geç gelmesinden dolayı vaktimiz kalmadığı için kalkıyoruz maalesef. Bir daha ki sefere deneriz inşallah.

Kukul Pide Bursa’da yenebilecek en lezzetli pideleri yapan az sayıdaki bir kaç pideciden biri. Bana Karadeniz’de yediğim pidelere yakın bir lezzet sundu. Umarım bu kalitesini ve ustalığını bozmadan, üstüne sürekli ekleyerek devam eder.

Kasada ise fiyatlar beni şaşırttı. Trabzon Yağlı Yumurtalı 16 TL, Kuşbaşılı Kaşarlı 16 TL, 1 buçuk Kuşbaşılı Kaşarlı 23 TL, Kukul Special 18 TL, 300 ml Ayran 1.5 TL, 250 ml Kutu Kola 2.5 TL. Bu kaliteyi bu fiyatlara sunmak gerçekten büyük başarı.

genel:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
lezzet:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
fiyat - kalite:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
ambiyans:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*