Kukul Pide : Espiye Kapalı Kavurmalı Yumurtalı Pide ve Fırın Sütlaç

Kulul Pide ile geç tanıştım ama bu geç kalmışlığı biraz da olsa telafi edebilmek adına bu hafta içinde ikinci kez gittim. Daha önce ki Yağlı Yumurtalı Trabzon Pidesi değerlendirmemi burada bulabilirsiniz.

Kukul’da pideler genellikle geç geliyor. Biz de bunu bildiğimiz için öğle arası gitmeden önce telefonla siparişimizi verdik. Vardıktan biraz sonrada siparişlerimiz geldi.

Benim bugünkü tercihim Espiye Kapalı Kavurmalı Yumurtalı Pide oldu.

Yanında Espiye’den gelen gerçek tereyağını üzerine koyduğum gibi hemen eridi.

Pidenin elle açılan hamuru ince ve üstü hafif kıtır, altı ise yumuşak. Kavurma Rize’den getirtilmiş. Kuşbaşı büyüklüğünde doğranmış kavurmadan değil, ince ince doğranmış. Lezzeti yerinde ama biraz daha yağlı olabilirdi.

Telefonla sipariş verirken söylemeyi unuttum ama servise yakın kırılan, biraz daha rafadan bir yumurta bu pideye daha çok yakışırdı.

Odun ateşinde ustalıkla pişirilmiş hamuru, lezzetli kavurması ve yurmurtasıyla Espiye Pide’yi bir bütünlük içinde gayet başarılı buldum.

Tatlı olarak kendi yaptıkları fırında sütlaç ve dışarıdan hazır getirttikleri künefe var. Tabi ki tercihim fabrikasyon olmayan sütlaç oldu.

Fırında sütlaç, yağlı sütten yapılmış ve bir çok yerin yaptığı gibi pirince boğulmamış. Sunumu biraz fındıkla zenginleştirilse daha lezzetli ve hoş olabilirdi. Pideler gibi sütlaç da gayet lezzetli.

Kukul Pide başarısının tesadüf olmadığını bana gösterdi.

Fiyatlar Espiye Pide 18 TL, Fırın Sütlaç 7 TL.

genel:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
lezzet:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
fiyat - kalite:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
ambiyans:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*