Harran Kebap : Lezzetli Lahmacun

Burası FSM Metro İstasyonunun tam karşısında (FSM tarafında) nezih bir mekan. Buraya ne zaman gelsem hep tıklım tıklım. Kendine özgü müdavimleri ve müşteri kitlesi var. Bunu oluşturmak hiç kolay bir şey değil. Çünkü bir işletmenin müşterilerine sunduğu lezzetin devamlılığı mevsime, ekonomik şartlara ve usta değişikliği gibi nedenlere bağlı olarak zaman içerisinde değişebilmekte. Harran Kebap lezzet standardını tutturmuş ve bunun devamlılığını korumayı başarmış başarılı bir işletme.

İşletmedeki sebzelerin çoğu kendi ürünleriymiş bu yüzden taze, doğal, lezzetli salatalar ve mezeler bulabiliyorsunuz. Masaya bostana ve turşu hemen geliyor. İkisi de başarılı ama bu standartlarda bir kebapçıda daha fazla ikram olmasını beklerdim.

Lahmacun öncesi içli köfte ve etli çiğ köfte söyledim. Etli çiğ köfte yapan yer bulmak zaten zor, gitmişken yememek olmaz. Bulguru biraz daha ince seçilebilirdi ama genel olarak başarılı. İçli köftenin kabuğu biraz daha ince olabilirdi ama kesinlikle kurutulmamış sevdiğim gibi yağlı ve bol fıstıklıydı.

Lahmacunlar sıcak ve zamanında geldi. Malzemesi bol Urfa usulü soğanlı (Antep usulü sarımsaklı yapılıyor) lezzetli bir lahmacun. Soğanlar zırhla çekildiği için suyu içinde kalıyor ve et kurumuyor. Hamuru tam kıvamında çıtır çıtır, ne az pişmiş çiğ, ne de fazla pişmiş kuru. Lahmacun gerçekten Bursa’daki en iyilerden biri.

Yanında içtiğim bakır bardakta gelen köpüklü ayranın kıvamı ve lezzeti gayet iyiydi.

Künefenin peyniri bol kadayıfı çıtır. Üstündeki fıstığın biraz daha fazla olması gerekirdi. Şerbeti biraz ağır geldi ve son dilimde kesti. Biraz daha az konabilir veya içindeki şeker biraz daha azaltılabilir. Genel itibariyle vasat diyebilirim.

Garson ve komi arkadaşlar işlerini iyi yapıyorlar. İlgililer ve sizi peşlerinden koşturmuyorlar.

Bu yemeğin günahı ise 42 TL. Fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde ama buranın toplam kalitesi ortalamanın baya üstünde olduğu için değiyor. Harran’ın en sevdiğim yanı şeffaf fiyat politikası. İnternet sitesinde bütün ürünlerinin güncel fiyatları mevcut. Fiyatlara buradan bakabilirsiniz.

genel:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
lezzet:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
fiyat - kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
ambiyans:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*