Ciğergah : Ciğer Şiş

Ciğergah Özlüce’de ciğer ve kebap çeşitleri yapan bir lezzet durağı.

Şark köşesi tarzında dizayn edilmiş şık ve geniş bir mekana sahip.

Buraya bir pazartesi öğle yemeği için 3 kişi geldik. Geldiğimizde içerisi ful olmasa da doluydu.

Birer porsiyon ciğer söyledik. Ciğerler gelinceye kadar servisimiz açıldı ve mezeler gelmeye başladı. Güneydoğu’ya gidenler bilir, orada çok gelişmiş bir meze kültürü vardır. Bir çok meze çeşidi önünüze sınırsız bir şekilde konur ve hiç birinden para alınmaz. Yemek yemeseniz bile sadece mezeyle doyarsınız. Ciğergah bu kültürü Bursa’ya olduğu gibi yansıtmış. Gelen bir çok meze çeşidi yemek sonuna kadar bittiği anda komiler tarafından anında yenileniyor. Bu konuda Ciğergah’ı tebrik ediyorum.

Gelen mezeler arasında ezme, süzme yoğurt, sumaklı soğan, nane, maydanoz, közlenmiş biber ve közlenmiş arpacık soğan bulunuyor. Bunların yanında ise taze lavaş var.

Hepsi taze ve lezzetli ama ben özellikle közlenmiş kırmızı biber ve arpacık soğanı çok başarılı buldum. Zaten bu ikisini de meze olarak veren çok fazla yer yok.

Ciğerler geldi. Kuzu ciğeri kullanılmış. Taze ve lezzetli bir ciğer, ağızda dağılıyor. Aralarına konulan yağ sayesinde daha lezzetli bir tat alıyor. Pişirilme seviyesi yerinde, ciğer kurutulmamış, suyunu ve lezzetini korumuş.

Yanında sıcak lavaşla gelen 3 şiş bitince ikinci 3 şiş getiriliyor, böylece yemeğin sonuna doğru ciğerler soğumuyor.

Aslında 6 şiş ve mezeler beni doyurmaya yetti ama kebaplarının tadına bakmak için az adana söyledim. Adana’da en az ciğer kadar iyi yapılmış. Lezzetli ve taze bir et kullanılmış. Soğanlar zırhla kıyıldığı için lezzetini kebaba verebilmiş. Pişirme sırasında kurutulmamış ama bir tık daha az pişse daha lezzetli olabilirmiş. Yanında bulunan bulgur pilavı lezzetliydi.

İçecek olarak söylediğim ayran tam istediğim gibiydi. Soğuk ve kıvamı yerinde. Kullanılan yoğurt biraz daha ekşi olsa mükemmel olurdu.

Sıra geldi tatlıya, ortaya 3 kişilik künefe söyledik. Üzeri fıstıktan neredeyse gözükmeyen künefe lezzetiyle beni gerçekten şaşırttı. Künefesi sadece künefe yapan, künefeci olarak uzmanlaşmış tatlıcılarla aynı seviyede diyebilirim. Yalnızca içindeki peyniri biraz sündürülmüştü, biraz daha diri kalmalıydı.

Ciğergah Güneydoğu misafirperverliğini ve kültürünü samimi bir şekilde işletmesine yansıtmış ve lezzetiyle de müşterilerine bu seviyede olmasa da ona yakın bir deneyim sunuyor.

Fiyatlara gelince; 1posiyon ciğer, az porsiyon adana ve ayran için 35 TL ödedim. 3 kişilik künefe ise 45 TL. Yemek fiyatları lezzet ve hizmet kalitesine göre makul fakat künefe kişi başına 15 TL bana biraz fazla geldi. Çünkü 3 kişilik künefede kişi başına düşen miktar, ortalama tek porsiyonda düşenden azdı.

genel:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
lezzet:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
fiyat - kalite:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
ambiyans:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

Bursa restoranları ndaki yolculuğum devam edecek…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*