Ciğerci Şaban : Nerede O Eski Samimiyet ve Lezzet

Ciğerci Şaban Küçük Sanayi Girişinde ilk lambalardan sola dönünce 1. Blok karşısında hemen görülebilecek bir yerde. Geniş ve şık bir mekan. Oldukça geniş bir bahçesi ve çocuk oyun alanı da mevcut.

Eskiden 16.Blok’da salaş bir mekanda hizmet veriyordu. Ciğeriniz plastik tabakta gelir hemen yanında bulunan Pilavcı Arif Usta’dan pilavınızı söyler ve piknik masalarında oturup afiyetle yerdiniz. Hatta üstüne çay içerseniz o da ayrı yerden gelir hesabı üç farklı yere öderdiniz.

Buraya bir öğle arası geliyoruz. İçerisi tıklım tıklım dolu, koca yerde neredeyse oturacak masa yok. Ciğerlerimizi ve pilavlarımızı söylüyoruz. Pilav hemen geliyor ama ciğer için bekliyoruz. İyi bir yemek için beklemeyi her zaman makul karşılarım ama burada durum biraz farklı. Bekleme organizasyon sıkıntısından kaynaklı, bizden sonra gelenlere bile ciğerleri geliyor ama biz bekliyoruz. 5 kişi oturduğumuz masaya önce 2 sonra 3 ciğer geliyor. Aynı masaya servisler mutlaka aynı zamanda gelmeli.

Ciğer, kesimi, terbiyesi ve unlanması ile klasik Edirne tava ciğeri. Ciğer taze ve lezzetli ağızda dağılıyor. Kızartma seviyesi ortanın biraz üstü. Ben orta veya orta az kızarmışı, ciğere daha çok yakıştırıyorum. Burada da bu şekilde yapılsa daha lezzetli bir sonuç elde edilebilirdi. Ciğer yağını tabağa pek salmamıştı, böyle olunca ciğerin en sevdiğim yanı olan yağına ekmek bandırarak yemeyi istediğim gibi yapamadım. Soğan ve domates taze.

Yanındaki pilav baldo pirinç ile yapılmış. Suyunu iyi çekmiş ve ağar değildi. Yalnız biraz soğuktu. İçindeki tereyağ oranı arttırılsa daha lezzetli olabilirdi.


Yemek yerken elinde büyük bir tepside tatlı bulunan ve tatlı bırakayım mı diye soran bir garson arkadaş vardı. O sırada yemek yediğimiz için yemekten sonra dedik. Yemek bitince ne yazık ki tatlı söyleyecek bir garson bulmakta zorlandık.

Tatlı olarak cevizli kaymaklı kemalpaşa ve kabak var. Ben kabak tatlısı söylüyorum. Kabak olgun ve lezzetli. Yalnız tatlının şekerde bekleme zamanı en az 1 gün olmalı, burada 1 günden az bekletilmiş. Bu yüzden şekerini tam emememiş ti. Tatlının kaymağı ve cevizi bol ve taze.

Arkadaşımın tabağından kemalpaşanın tadına bakıyorum. Oda bol cevizli ve kaymaklı. Kemalpaşanın peynir tadı damağa biraz daha fazla gelse daha başarılı olabilirdi. Genel olarak tatlılar başarılı diyebilirim.

Yemekten sonra çay söylüyoruz, 10 dk’da gelemeyen çaydan sonra kalkıyoruz.

Sanayide bulunan Ciğerci Şaban gibi popüler yerlerin işi öğle arası gerçekten zor. Birden yığılan onlarca müşteriye aynı anda hizmet vermek kolay değil. Çünkü insanlar hemen yemeklerini bitirip mesailerine yetişmek istiyorlar. Ciğerci Şaban bu gerçeğe karşı bir an önce organizasyonel olarak çözüm bulmalı.

İnsanın yeni, büyük ve nezih bir yere gidip, eski küçük ve salaş bir mekanı hatırlaması, oradaki samimiyeti ve lezzeti özlemesi gerçekten bir ironi. Bu büyüyen ve markalaşan işletmelerin oturup üzerinde uzun uzun düşünmesi gereken bir konu.

Fiyatlara gelince Ciğer 10 TL Pilav 6 TL Tatlılar 7 TL Şişe kola 2.5 TL. Ciğeri uygun, tatlıyı normal, pilavı biraz pahalı buluyorum.

genel:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
lezzet:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
fiyat - kalite:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
ambiyans:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*