Ayanoğlu Mandıra : Manda Yoğurdu ve Siirt Pervari Balı

Ayanoğlu Mandıra, Bursa’da köklü bir geçmişe sahip, mandıra ve şarküteri ürünleri satan, bunun yanında Tarz-ı Kahvaltı adıyla kahvaltı servisi bulunan, bir lezzet durağı. Hatta lezzet durakları desek daha doğru olur. Çünkü Çekirge, FSM ve Özlüce olmak üzere 3 şubesi mevcut. FSM ve Özlüce şubelerinde kahvaltı yapmak mümkün.

Kahvaltı değerlendirmesi bir başka sefere, çünkü buraya (FSM şubesi) kahvaltı için değil bir kaç parça kahvaltılık almak için geldim. Beni en çok sabırsızlandıran ise tabi ki manda yoğurdu.

Bu unutulmaya yüz tutmuş lezzetimizi bulmak zaten çok zor. Ayanoğlu bunu ayağımıza kadar getirmiş tadına bakmamak olmaz.

Cumartesi sabah 10 gibi geliyorum. İçerisi tamamen kahvaltı yapanlarla dolu. Satış yapılan ayrı bir bölümü var. Burası insanın başını döndürecek kadar çok çeşitle dolu. Mandıra ve şarküteri olarak neredeyse her çeşit lezzet mevcut.

Peynir çeşitleri, tereyağ, zeytinler ve zeytinyağları, et ürünleri, reçel çeşitleri, bal çeşitleri, tahin, pekmez, helva çeşitleri, dondurulmuş ürünler, salça çeşitleri, kuru ürünler, içecekler, şuruplar ve yumurta.

Bu kadar çeşit arasından seçim yapmak çok zor ama tezgahtaki arkadaşlar her ürünün içeriğini, nerede ve ne şekilde üretildiğini iyi biliyor ve sizi yönlendiriyorlar.

Bu çeşitleri ben süpermarkette de bulabilirim diye düşünüyorsanız evet bulabilirsiniz ama bu lezzetle ve katkı maddesiz bulamazsınız. Ayanoğlu bir ürün Türkiye’de en iyi nerede yapılıyorsa oradan tedarik ediyor.

Manda yoğurdu kiloluk pakette satılıyor. Balı petek veya süzme olarak istediğiniz miktarda alabiliyorsunuz. Peynirler çeşidine göre bütünden kesiliyor veya vakumlu küçük poşetlerde satılıyor.

Manda yoğurdu tam manda sütünden yapılmamış. İçinde inek sütü var. Tam manda sütünden yapılanı, kabını ters çevirdiğinizde kalıp halinde dağılmadan tabakta kalıyor, bu biraz daha sulu ama bu haliyle bile kaymak gibi bir tadı var.

Siirt Pervari Balı gerçek ve kaliteli bir bal. Bir iki kaşık alındığında kesmiyor. Manda yoğurduyla beraber bal çok uyumlu bir ikili oluşturdu. Kaymak ve bal ikilisini ekmeksiz yiyebilmek gibi bir şey.

Manda yoğurdunu yeme şansını daha önce çok fazla bulamadığım için maalesef çok iyi tanımıyorum. Bir gün sonra anneme uğradığımda ona da yoğurt ve baldan bir miktar götürdüm. Eskiden köyde kendi yaptıkları manda yoğurdunu yiyen ve bal üreten annemin bu ikili hakkında ki yorumu “beğendim, gençliğimizde yediklerimiz gibi” oldu.

Van otlu peyniri benim için en özel peynirlerden biridir. Buranın peynirine ilk bakışta içindeki ot oranı az görünüyor ama tadınca o tadı fazlasıyla alabiliyorsunuz. Yalnız benim gibi tuzlu peynir seven birine göre bile biraz fazla tuzluydu. Eşim tuzundan dolayı yiyemedi. Tuzu kesinlikle azaltılmalı.

Keçi sütünden yapılmış beyaz peynir kokmuyor ve lezzetli. Yağı biraz fazla olabilirdi.

Bu iki peyniri genel olarak vasat buldum.

Yumurtalar serbest gezen tavukların altından alınıp paketleniyor. Yumurtayı kırınca sarısının kıvamından ve renginin koyulduğundan normal yumurtalarla arasındaki fark anlaşılıyor. Bununla patatesli, sucuklu, kaşarlı yumurta yaptık. Lezzetli bir yumurta ama tabi omlet veya haşlamada daha iyi sonuç alınabilir.

Fiyatlara gelince Siirt Pervari Balı 85 TL (kilosu), Manda yoğurdu 13 TL (kilosu) Yumurta 12 TL (10 adet), 250 gr Van Otlu Peyniri ve Keçi Peyniri 24.5 TL.

genel:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
lezzet:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
fiyat - kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
ambiyans:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*