Ramazan’da Dışarıda İftar Yapmamanız İçin 7 Neden

Evet biliyorum böyle bir blog da “Ramazan’da Dışarıda İftar Yapmamanız İçin 7 Neden” değil “Ramazan’da Dışarıda İftar Yapılacak En Güzel 7 Yer” gibi bir başlık görmek daha doğal olurdu. Fakat ben Ramazan’da aşağıda sayacağım nedenlerden dolayı dışarıda iftar yapmayı bir türlü sevemedim. Ben yapmıyor muyum? Evet yapıyorum, hatta bu iftarlarımı burada paylaşacağım fakat bunlar arkadaşa, eşe, dosta ayıp olmasın diye gideceğim ve büyük ihtimalle memnun kalmayacağım iftarlar olacak.

1 Kaliteden Ödün Verilmiş Yemekler : Sizin de başınıza gelmiştir, normal zamanlar da yemeklerini lezzetli bulduğunuz afiyetle yemek yediğiniz bir yere, iftara gittiğinizde  asla o lezzeti bulamazsınız. Hele bir de grup olarak gidilmişse ve orayı siz önermiş seniz mahçup olursunuz. Çünkü işletmenin o kadar kişiye aynı anda yemek çıkarması için kaliteden ödün verilmesi gerekir. Diyelim ki iskender yiyeceksiniz. Normal bir zamanda siz sipariş verince kesilen döner, iftarda önceden kesilir ve iftar vaktine kadar bekletilir ki tüm müşterilere aynı anda servis yapılabilsin. Bunun gibi uygulamalar yediğiniz yemeğin kalitesini oldukça düşürür.

2 Organizasyon Sıkıntısı : Bir işletmenin iftara kadar aç kalan onlarca müşterinin taleplerinin hepsini aynı anda karşılanması çok zordur. İşletme ne kadar çok eleman çalıştırsa da bir şeyler mutlaka ters gider. Yemekler istediğiniz gibi gelmez, geç gelir, ekstra istediğiniz şeyler hep geç gelir ya da hiç gelmez vs. bunlar bir sürü sorunla karşılaşırsınız.

3 Fix Menü Zorlaması : Normalde bir çok türde yemek çıkaran işletmeler iftarda kendi seçtikleri fix menüleri yemeye sizi mecbur bırakır. Bunlarda genelde yapımı en kolay olan yemekler olur. Menüde ki istemediğiniz yemekleri yemek zorunda kalırsınız. ve ya tam tersi istediklerinizi yiyemezsiniz.

4 Artan Fiyatlar : Ramazan’da bir çok işletmenin fiyatlarını arttırdığı bir gerçek. Normal zamanlarda yediğiniz yemeklerin daha düşük kalitelisini daha pahalıya yersiniz. Hatta bazı yerler işi abartıp sizin kendinizi enayi gibi hissetmenizi sağlıyor.

5 Rezervasyon Sorunu : Eğer çok önceden bir rezervasyon yapmazsanız özellikle hafta sonu 1, 2 gün önceden yer bulmanız çok zordur. Sakın aklınızda “ya bi gidelim de yer illa ki bi yer buluruz” gibi bir fikir olmasın rezervasyonunuz yoksa iftar vakti yemek yemeniz çok şanslı biri değilseniz çok zordur. Mecburen yemeğini bitiren birilerinin masadan kalkmasını beklersiniz.

6 Kalabalık : Neredeyse bütün işletmeler iftarda daha çok müşteri alabilmek için mekanlarına ek masa, sandalye koyuyor ve bunları sıkış tepiş bir şekilde diziyor. Bu da mekanda daha fazla gürültü, daha az hava olarak müşterilere dönüyor. Bahçeli bir yerde oturuyorsanız şanslısınız ama kapalı bir mekandaysanız bu sıcak aylarda işiniz zor.

7 Ramazan Ruhu : Herkesin kendi inancı ve zevkidir bizi alakadar etmez ama Ramazan’da dışarıda yenen özellikle pahalı iftar sofralarını Ramazan’ın ruhuna uygun bulmuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*