Murat Köftecisi : Acılı Köfte

Murat Köftecisi Küçük Sanayi’de salaş bir mekana sahip, sadece sanayi esnafından değil her daim bir çok yerden müşterisi olan bir köfteci.

Buraya bir perşembe günü saat 1 gibi geldiğimde doluydu. Menüsünde tavuk şiş, sucuk ve köfte var. Tercihim 1 porsiyon acılı köfte oldu.

Bursa’da çok gelişmiş bir köfte kültürü mevcut. Bunu Bursa’da sayıları oldukça fazla olan köftenin ana vatanı balkanlardan gelmiş göçmenlere borçlu olduğumuzu söylesek, hata etmiş olmayız herhalde. Bir çok yerde kaliteli ve lezzetli köfte yiyebiliyoruz. Türkiye’de bu denli bir köfte kültürüne sahip olan çok az ilimiz var, bu açıdan şanslıyız.

Masaya herhangi bir meze gelmedi. Köftenin yanında söylediğim yoğurt gerçekten lezzetli. Köfteyle beraber yenebilecek ideal bir tava yoğurdu.

Köfteler hemen geldi, servis hızlı. Acılı köfte pekte acılı değil, acı sevmeyenlerde pekala yiyebilir. Köftede kullanılan et gerçekten lezzetli, kaburga veya döşten yapılmış herhalde, yağ oranı da gayet yerinde. Yalnız ince yapılmış, biraz daha kalın olmalıydı ki içindeki suyu kaybetmesin ama kuruda değildi. Dinlendirilmesi iyi yapılmış. Köfte bana biraz esnek geldi, bir çok yerin yaptığı gibi lastik gibi değil tabi ama esnekti.

Tatlı olarak ise sütlü tel kadayıf, antep fıstıklı tel kadayıf ve kemal paşa var. Ben antep fıstıklı tel kadayıf söyledim. Tatlıyı vasat buldum, fıstığı az ve iyi değildi. Tatlının taze olduğunu söyleyemeyeceğim, şerbeti dibinde yoğunlaşmıştı ama üzerindeki kaymak taze ve lezzetliydi.

Eğer canınız köfte yemek isterse Murat Köftecisi iyi bir seçenek olabilir, köftesi lezzetli ama mükemmel bir köfte diyemeyeceğim.

1 porsiyon acılı köfte, antep fıstıklı kadayıf ve yoğurt 32 tl. Fiyatları bu kaliteye göre fazla buldum.

genel:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
lezzet:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
fiyat - kalite:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
ambiyans:3 out of 5 stars (3,0 / 5)

Bursa restoran’larındaki yolculuğum devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*