Ziyafet Kebap : Metrelik Kebap ve Katmer

Ziyafet Kebap’ın Odunluk’daki mekanı lüks sınıfta hizmet veren bir lezzet durağı. Geniş bir otoparkı var ve vale hizmeti sunuyorlar. Mekana girer girmez hoş bir şekilde karşılanıyorsunuz ve bir bayan size eşlik ederek oturacağınız yeri gösteriyor. İç mekan gerçekten özenle dizayn edilmiş. İçinde öyle süs havuzu değil, bildiğiniz yüzme havuzu büyüklüğünde ki havuz mekana ayrı bir hava katıyor. Geniş ve yüksek bir tavanı olduğu için ferah bir yer. Büyük ve düzenlemesi iyi yapılmış bir bahçesi var. Bunun dışında çocuk oyun odası ve bahçesi bulunuyor. İş yemekleri için birde VIP salonu mevcut. Mekan bu haliyle lüks bir yerde olduğunuz hissini size fazlasıyla veriyor.

Bu mekan daha önce Seyami Usta ve onun da öncesinde Sishet olarak işletildi. Ziyafet Kebap buranın üçüncü işletmecisi.

Pazartesi akşamı geldiğimiz için içeride yoğunluk çok düşük. Yalnızca bir kaç masa dolu.

Masaya oturunca hemen servisimiz açılıyor ve garson arkadaş bizimle ilgilenmeye başlıyor. Menüden seçim yapmak oldukça zor. Hepsini yazamıyorum ama başlıcaları kaburga dolma, sac tava, her türlü kebap çeşitleri, metrelik kebap, fırında kuzu incik, fırında kuzu gerdan, fırında taraklık, fırın güveç, , tüm kuzu dolması, ciğer şiş gibi neredeyse 30 çeşit seçenek mevcut. Yemeklerin bazıları tek kişilik söylenmiyor, en az iki kişilik söylemek gerekiyor. Yalnız menüde fiyatlar yazmıyor. Fiyatların menüye mutlaka eklenmesi gerekir.

Ben fırında kuzu incik veya kuzu gerdan seçmek niyetindeydim ki eşim metrelik kebap söylemek istedi. Tek kişiliği olmadığı için de ortaya 2 kişilik metrelik kebap söyledik. İncik veya gerdan bir daha ki sefere kaldı.

Burada her masada aşağıdaki resimden birer adet bulunuyor. Bir hayvan sever olarak Ziyafet Kebap’ı ve Nilüfer Belediyesini bu duyarlılıklarından ötürü kutluyorum.

Siparişimizi verdikten sonra ara sıcaklar ve mezeler gelmeye başlıyor. Haşlanmış içli köfte, kuru patlıcan dolma, fındık lahmacun, acılı ezme, tulum peyniri ve tereyağı geliyor. Mezeleri az buldum açıkçası bu tür kabapçılarda masanın donatılması gerekir.

Gelen ara sıcaklar soğuktu. Kuru patlıcan dolmanın içini biraz lapa buldum. Daha diri olması gerekirdi.

Haşlanmış içli köftenin kabuğu ve iç harcı lezzetli.

Fındık lahmacun sıcak olmadığı için tadını tam veremiyor.

Tulum peyniri ve tereyağ ile acılı ezme başarılı diyebilirim.

Metrelik kebap geldi. Sunum güzel. Usta gelip şişi masada çekiyor. Altta lavaş, üstünde lavaş boyunca adana kebap. Onunda üstünde sarma beyti, tavuk kanat, kemiksiz tavuk, kuzu pirzola biber ve domates var.

Adana’dan başlıyorum. Pişme seviyesi tam istediğim gibi dışı iyi, içi az pişmiş. Soğan zırhla çekildiği için tadını kebaba verebilmiş. Ziyafet bir çok kebapçının düştüğü hataya düşmemiş. Tuz oranı ve kalitesi çok iyi. Çoğu yer tuzlamayı çok az yapıyor. Müşteriler sonradan ekleyebiliyor ama bu yapılırken konulan tuz kadar lezzet vermiyor kebaba.

Beytinin içinde Adana’daki et kullanılmış. Hamuru sosa tamamen ince bir tabaka halinde bulanmış. Yoğun bir sosu üstüne tamamen dökmek yerine hafif bir sosa tamamen bulamışlar. Başarılı buldum.

Kemiksiz tavuğu vasat tavuk kanadını başarılı buldum. Sosu gayet iyi hazırlanmış,

Karışık bir tabaktaki en sevilen yemek en sona bırakılır ya bende kuzu pirzolayı en sona bıraktım. Pirzola orta pişirilmiş. Orta az olsa daha iyi olurdu bence ama kurutulmamış suyu korunmuş. Et hemen ağızda dağılıyor. Günlerce dolapta beklememiş taze bir et.

Domates ve biber taze. Közlenmesi yerinde. İkisi de suyunu kaybetmemiş lezzetli.

Lavaş odun ateşinde pişirilmiş ve yumuşak.

Tasta gelen yayık ayran lezzetli. Kıvamı ve tuzu yerinde ama köpüğü biraz az geldi bana.

Buranın katmer yaptığını bilmiyordum. Normalde tatlı olarak küçük bir tabakta cevizli baklava, irmik helvası ve dondurma ikramları var ama katmeri menüde görünce dayanamadım ve ortaya bir tane söyledim. Künefede yapıyorlar ama o bir daha ki sefere inşallah. Katmer şimdiye kadar Bursa’da yediğim en iyi katmerdi. Elle açılmış ince hamur, odun ateşinde pişirilmişti ama bir Antep katmeri olması için daha çok yolu var. En büyük eksiği içindeki fıstığın ince çekilmiş olmasıydı. Fıstık daha büyük tanelerde olmalı ve sunumda üzerine de eklenmeliydi. Porsiyonu da daha büyük olmalı.

İkram olarak gelen cevizli baklava, bol cevizliydi. Hamuru ince ama biraz daha çıtır olabilirdi. İrmik helvası lezzetli ve dondurma ile birbirini çok iyi tamamlıyor ama onunda fıstığı biraz fazla olmalıydı.

Sonuç olarak Ziyafet Kebap malzeme kalitesi, ürün kalitesi ve mekanın ambiyansı ile lüks sınıfta yer alan bir lezzet durağı ve bunun hakkını veriyor ama hizmet, sunum ve küçük ayrıntılarda buraya ulaşmak için zamanı olan bir işletme.

Fiyatlar ise iki kişilik metrelik kebap 104 TL, katmer 12 TL, yayık ayran 5 TL, 330 ml. fanta 6 TL, 1.5 lt. su 4 TL.

Fiyatlar verilen hizmetin üstünde, pahalı buldum.

genel:4 out of 5 stars (4 / 5)
lezzet:4 out of 5 stars (4 / 5)
fiyat - kalite:3 out of 5 stars (3 / 5)
ambiyans:5 out of 5 stars (5 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*