Ziyafet Kebap : İftar Yemeği

Ziyafet Kebap değerlendirmesine geçmeden önce “Ramazan’da Dışarıda İftar Yapmamanız için 7 Neden” yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Daha önce Ziyafet Kebap için yaptığım değerlendirmeyi burada bulabilirsiniz.

Ziyafet Kebap Lefkoşe Caddesi’nde gösterişli bir mekana sahip, büyük bir lezzet durağı. Geniş bir iç mekanı, bahçesi, çocuk oyun alanı ve otoparkı var. Özellikle iç mekan çok şık bir şekilde tasarlanmış. Ziyafet bu mekanın üçüncü işletmecisi. Mekan daha önce Seyami Usta ve onun da öncesinde Sishet olarak işletildi.

Hava güzel olduğu için iftar masaları bahçeye kurulmuştu ve hemen hemen hepsi doluydu. İftar öncesinde ve sonrasında canlı fasıl dinletisi vardı.

İftar menüsünde; iftariye tabağı, günün çorbası (az mercimek), ara sıcak olarak kuru patlıcan dolma, haşlanmış içli köfte, ana yemek olarak metrelik kebap ve sac tava, tatlı tabağı ve içecekler mevcut. Bunun dışında masada akdeniz salata, tulum peyniri, haydari, tereyağı, ezme, çiğ köfte ve bostana konulmuştu.

Ezan okununca yemeğe başladık, bizim masamıza çorba servisi biraz geç geldi. Bu sırada masakilerin tadına baktım.

İftariye tabağı hurmasıyla, peyniriyle, zeytiniyle bir çok yerde verilen ortalama bir tabaktı.

Mezeler lezzetliydi diyebilirim fakat 8 kişilik bir masaya göre az buldum, birer tabak daha konulmalıydı.

Salatada kullanılan malzemeler taze ve orantılıydı, fakat kullanılan zeytinyağı çok azdı. Akdeniz salataya bu kadar az zeytin yağı konulmasına anlam veremedim.

Sonrasında gelen az mercimek çorbası ne yazık ki sıcak değildi. Kıvamı iyi ayarlanmıştı fakat lezzetini vasat buldum.

Burada pideye ayrı bir parantez açmak gerekir, çünkü çok başarılıydı. Kendi odun fırınlarında yapılmış, sıcacık, kalınlığı iyi ayarlanmış ve lezzetli bu pide Ramazan’da yediğim en iyi pide diyebilirim.

Çorbadan sonra kuru patlıcan dolması ve haşlanmış içli köfte geldi. İçli köftenin kabuğu ince, yağlı ve lezzetliydi. Aynı şekilde kuru patlıcan dolma da başarılıydı. Bu iki ara sıcağı ben çok beğeniyorum, tam benim damak zevkime göre ama gittiğim her yerde porsiyonları çok az koyuyorlar. Ya sayı artmalı ya da porsiyon büyütülmeli.

Etsiz çiğ köfte sıradandı.

Sac tava geldi. Etler kuşbaşından biraz büyük doğranmıştı. Domatesi, biberi, pişirilmesi ve baharatı iyiydi diyebilirim fakat etler bana biraz yağsız ve yavan geldi. Bu tür yemeklerin en sevdiğim yanı yağına ekmek bandırarak, etiyle beraber yemek. Fakat bu sac tavada yağ yerine domatesin suyu vardı, o da aynı lezzeti vermedi tabi.

Sac tavadan sonra metrelik kebap’ta geldi. Kebap’ta boydan boya adana ve onun üzerine sıralanmış beyti, kuzu şiş, tavuk kanat, domates ve biber var. Bu çeşitler arasında yalnızca adana’nın lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Sıcaktı ve pişirilirken kurutulmamıştı. Beyti soğuktu, bunun dışında kuzu şiş ve tavuk kanat için vasat diyebilirim.

Ziyafet’e bir önce ki gelişimde yediğim metrelik kebap’ta kuzu pirzola ve kemiksiz tavuk bulunuryordu. Bu sefer konulmamış.

Tatlı olarak güllaç, cevizli baklava, irmik helvası, sütlaç ve meyve tabağı geldi. Sütlaç, manda sütü kullanılarak yapılmış, taze ve lezzetliydi. Alüminyum kapta yapılmasının dışında damağımda çok hoş bir tat bıraktı. Bunun dışında cevizli baklava ve irmik helvası vasat, güllaç için ise vasatın altı diyebilirim. Güllaç çok kuruydu.

Oturduğumuz iftar masası 8 kişilikti, fakat iki arkadaşımız gelmediği için 6 kişiydik. Buna rağmen ortaya gelen yemekler azdı. 8 kişi olsaydık herhalde aç kalırdık. Özellikle tatlı tabağında bu kadar az tatlı bulunması beni şaşırttı. Yani 8 kişilik masaya gelen tabakta bulunan 1 dilim cevizli baklavayı nasıl bölüştürmemizi bekliyorlar anlamadım.

Ramazan’da Dışarıda İftar Yapmamanız için 7 Neden” yazımda da belirttiğim gibi Ramazan’da zaten mekanların sunacağı kalite bellidir ama Ziyafet Kebap bu sefer vasatın altında kaldı maalesef.

Şirket yemeği olduğu için hesap ödemedim ama buraya kendim gelseydim bu menüye ödeyeceğim para 65 TL idi. Bu kaliteye göre fiyat çok fazla.

genel:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
lezzet:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)
fiyat - kalite:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)
ambiyans:5 out of 5 stars (5,0 / 5)

Bursa yeme içme mekanları ndaki yolculuğum devam edecek…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*