Kebapçı Tamer : İskender Kebabın Zirvesi

Bursa İskender Kebabın doğduğu ve geçmişten gelen bu mirasla şu anda en lezzetli halinin yapıldığı şehir. Bursa’da bir çok İskender Kebap markası ve bunların bir çok şubesi bulunuyor. Kebapçı Tamer değerlendirmesine geçmeden önce Bursa İskender Kebabı hakkında şimdiye kadar hazırlanmış en detaylı yazı olan Bursa’nın En İyi 10 İskender Kebapçısı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Kebapçı Tamer‘e Bursa’nın En İyi 10 Kebapçısı listesinde 3. sırada yer vermemle bu yazının başlığının Kebapçı Tamer : İskender Kebabın Zirvesi olmasının birbiri ile çeliştiği düşünülebilir. Bu durumu şu şekilde açıklıyorum. Listenin ilk 2 sırasında yer alan Kebapçı İskender ve Uludağ Kebapçısı çok köklü birer geçmişe sahipler. İnsanlarda bu 2 mekan hakkında çok ciddi bir “en iyi” algısı oluşmuş durumda. Fakat ben bu 2 mekana gittiğimde içeri girmek için en az yarım saat sıra bekliyorum. Sonra birde içeride kebabın gelmesini bekliyorum. Garsonlar benimle çok fazla ilgilenmiyor ve kebabımı yedikten sonra “e hadi çık artık da yeni müşterileri içeri alalım” bakışlarına maruz kalıyorum. Ayrıca markalaşma sürecinden dolayı buralarda her seferinde aynı lezzeti bulmak çok zor. Yani anlayacağınız buralarda ağzımızın tadıyla kebap yemek ne yazık ki eski günlerde kaldı.

Şimdi gelelim Kebapçı Tamer değerlendirmesine. Kebapçı Tamer FSM Bulvarı‘nda ki yeni Bursa Emniyet Müdürlüğü binasının hemen altında bulunuyor. Burada 50 kişi kapasiteli şık bir butik mekana sahip. Kış bahçesinde bulunan mekanda açık havada yemek yemek mümkün.

Buraya bir cuma günü öğleden sonra geldim. Geldiğimde içerisi bir kaç masa haricinde doluydu.

İşletme sahibi Tamer Paylı gelen her müşteriyi kendi karşılıyor ver birebir ilgileniyor.

Tamer Paylı kebapçılığa 1982 yılında, Yeniyol’da bulunan Uludağ Kebapçısında işin mutfağında komilik ve ocakcılıkla başlamış. Daha sonra 1986 yılında burayı devralan Tamer Paylı 1990 yılına kadar burayı çalıştırdıktan sonra işletmeyi devrederek tekstil sektörüne giriyor. 2013 yılında ise tekrar kebapçılığa dönüyor ve Kebapçı Tamer‘i kuruyor.

Burası butik bir kebapçı demiştim ya, çalışan garson ve diğer arkadaşlar bunun hakkını veriyor. Ekip son derece tecrübeli, ilgili ve çalışkan. Müşteri memnuniyeti yüksek tutuluyor ve her müşteri ile özel olarak ilgileniliyor.

Garson arkadaşa siparişim 1 porsiyon İskender ve ona en çok yakışan içecek olan şıra oldu.

Kısa bir süre sonra İskender Kebap geldi. İskenderde beni benden alan şey daha tadına bile bakmadan üzerine tereyağının döküldüğü o andır.

Dünyada en fazla Michelin yıldızına sahip ve bir çok otorite tarafından dünyadaki en büyük şef olarak gösterilen Alain Ducasse şöyle diyor. Bir yemeğin %70’i malzeme kalitesi %30’u ise aşçılıktır.

Tamer Paylı bu mekanı açmadan önce tam 1 yıl boyunca Türkiye’yi gezerek İskender Kebap yapımında kullanılabilecek en iyi malzemeleri aramış ve bulmuş. Ünlü et ustası Cüneyt Asan’ın yanına giderek onunla beraber İskender için en uygun eti belirlemişler. Bunun sonucunda etler Balıkesir ve Çanakkale bölgesinden getirtiliyor. Kokusuyla insanı baştan çıkaran keçi tereyağı Antep’ten geliyor. Bunların yanında sos yapımında kullanılan salça ve pul biberde Antep’ten. İskender tabağında bulunan patlıcan herse için patlıcanlar Manisa’dan geliyor.

Meşe odunu kullanılarak pişirilen döner % 70 kuzu %30 dana eti. Kurutulmamış ve yağ oranı yerinde. Tereyağı yakılmadan eritilmiş buram buram kokan gerçek bir tereyağı. Pidesi ızgarada hafif tavlanmış böylece sos ve tereyağıyla hamura dönmemiş. Közde patlıcan herse ve biber taze malzemeler kullanılarak yapılmış. Yoğurt ise öyle hemen dağılan sulu bir yoğurt değil. Kıvamı yerinde bütün ve lezzetli. Üzerindeki közde pişirilmiş bonfileler de oldukça lezzetli.

Kebapçı Tamer malzeme kalitesini ustalık ile birleştirmiş ve ortaya damak çatlatan bir İskender Kebap çıkartmış.

İskender’in vazgeçilmez içeceği şıranın kuru üzümleri Ödemiş’ten geliyor ve Bursa’da Tamer Paylı‘nın bir arkadaşı tarafından özel olarak üretiliyor. Şıranın şekeri ve kıvamı yerinde, İskender‘in tadını bastırmıyor.

Tatlı olarak burada çikolata soslu muhallebi ve kaymaklı kayısı tatlısı bulunuyor. Biliyorsunuz bir çok İskenderci tatlı menüsünde Kemalpaşa tatlısından başka tatlı bulundurmaz. Benim tercihim çikolata soslu muhallebi oldu. Bu tatlıyı Tamer Bey’in eşi Filiz hanım kendi elleriyle evde hazırlıyormuş. Çikolatalı tatlı derken gerçek bitter çikolatayla yapılmış, içinde kakao bulunmuyor. Kıvamı yerinde ve çikolatanın tadını sonuna kadar aldığım ev yapımı bu muhallebiyi ben çok lezzetli buldum. Bu muhallebiyi yeyince insan kendine “o zaman başka yerlerde yapılanlar ne ?” diye sormadan edemiyor. Tatlı konusunda tabağının plastik olması dışında yapabileceğim bir eleştiri bulunmuyor.

Bu yazının başlığı Kebapçı Tamer : İskender Kebabın Zirvesi ve ben bu başlığın arkasındayım. Kebapçı Tamer malzeme kalitesi ve ustalığı birleştirerek bize İskender Kebabın en lezzetli halini sunuyor. Üstelik bunu müşteri memnuniyetini koruyarak son derece şık ve nezih bir mekanda yapıyor. Markasının arkasına saklanmıyor, AVM Kebapçılığı yapmıyor ve bize her gidişimizde aynı lezzeti sunuyor.

Kebapçı Tamer fiyatlarına gelince 1 porsiyon Bursa İskender Kebabı 34 TL 1,5 porsiyon ise 46 TL. Çikolatalı muhallebi 10 TL ve şıra 4 TL. (Mayıs 2018). Fiyatları kalite ile doğru orantılı buldum.

Benim Kebapçı Tamer hakkındaki değerlendirmelerim bunlardı. Eğer sizinde deneyimleriniz varsa bunları aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kebapçı Tamer Puanlama
Genel:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Lezzet:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Fiyat - Kalite:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Ambiyans:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Kebapçı Tamer İletişim

Tel: (0 224) 249 19 18

Kebapçı Tamer Adres

İhsaniye Mah. Barboros Cad. Can sk. Eserkent Sitesi B Blok No: 8/D Nilüfer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*