Demir Amca : Kaybolan Tavukçuluk, Kaybolan Lezzet

Demir Amca bir çok Bursalının ezbere bildiği Altıparmak’ta, Tavuk Döner ve Et Döner yapan bir lezzet durağı. Uzun zamandır gelmediğim Demir Amca’ya bir öğle arası arkadaşımla beraber geldik. İçerisi her zamanki gibi doluydu.

Lise yıllarımızda Altıparmağa her gidişimizde mutlaka uğradığımız, her daim taktığı kravatıyla bize en lezzetli tavuk dönerleri yapan Demir Amca.

FSM’de bir de şubesi açıldı ama oraya hiç gidemedim.

Burada ekmek arası tavuk döner, et döner, dürüm, pilav üstü döner ve kızarmış piliç bulmak mümkün. Tercihimiz tabi ki Tam Ekmek Tavuk Döner oldu.

Hemen gelen siparişimizin porsiyonu büyük. Yalnız o bildiğimiz eski lezzeti maalesef yok. Ekmek, içine döner konulmadan önce tost makinasında bastırılsa da, bayattı diyebilirim. Tavuğun lezzeti de bana yavan geldi. Ekmek en azından içine döner konulmadan önce açtırılıp dönere bastırılsa ve ya yağından biraz eklense daha lezzetli olabilirdi. İçinde ki soğan ve domates taze ve lezzetliydi.

Aslında burada kabahati tamamen Demir Amca’da bulmak yanlış olur. Bu tavukçuluk sektörünün bir krizi. Artık tavuklar, tavuk olmaktan çıkartıldı ve neredeyse başka bir türe dönüştürüldü. Tavuk çiftliklerinde yetişen hiç bir tavukta, lezzetin emaresini bulmak mümkün değil. Bu da Demir Amca gibi işini yıllardır samimiyetle ve hakkıyla yapan Lezzet Duraklarını vurdu.

Tam Ekmek Tavuk Döner 8 TL, 300 ml Ayran 2 TL.

genel:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
lezzet:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
fiyat - kalite:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
ambiyans:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*