Hacı Hasan Oğulları : Peynirli ve Kıymalı Su Böreği Denemesi

Lezzetli baklavalarıyla tanıdığımız Hacı Hasan Oğulları’nın çok iyi su böreği yaptığını uzun zamandır duyuyordum. Gidip tadına bakmak ise bir pazar sabah kahvaltısında nasip oldu.

FSM şubesine saat 11 gibi geliyoruz. İçerisi dolu. Dolu olmasının nedenini içeri girdiğinizde kahvaltı yapanların masalarından anlamak mümkün. Müşterilerine çok zengin bir kahvaltı sunuyorlar. Burada kahvaltı yapıp yorumlarımı bir başka zaman paylaşacağım inşallah çünkü bugün buraya gelmemin tek nedeni su böreği.

Normalde peynirli, kıymalı ve pastırmalı olmak üzere 3 çeşit su böreği yapıyorlar. Bu üçü arasından daha önce başka yerlerde bir tek pastırmalıyı deneme fırsatım olmamıştı. Burada da şansım tutmuyor yalnızca kıymalı ve peynirli börek kalmış. İki kişi ortaya birer porsiyon peynirli ve kıymalı söylüyoruz.

Börekler gelir gelmez görünüşüyle zaten size tadı hakkında fikir veriyor. Gelen böreğin kalınlığı olması gerektiği gibi, çok kalın değil. Su böreği kalın olmamalı, eğer kalısa suda gerektiğinden fazla bekletilip şişirilmiş bir hamur yiyorsunuz demektir. Hacı Hasan Oğulları baklavada edindiği yufka açma tecrübesini böreğine de yansıtmış. Yufkası ince üstü çıtır. Böreğin peyniri bol konulmuş. Börekte sıcak gelince aldığınız her dilimde peynir uzuyor. Hatay künefe, dil, mihayliç ve Trabzon mıhlama (kolot) peyniri olmak üzere tam 4 çeşit peynir kullanılmış.

Bursa’da daha önce bu kadar lezzetli bir peynirli su böreği yememiştim.

Kıymalı böreğe geçiyoruz. Peynir ve kıyma birleştirilmiş. Peynirli böreğin, peynirin yanına kıyma ilave edilmiş hali diyebilirim. Aynı özen burda da gösterilmiş ve aynı lezzete ulaşılmış. Kol böreğinden kıymalı börekte soğana alıştığımız için insanın damağı soğan tadını ariyor. Tamam su böreği buna uygun değil ama çok azda olsa soğan konulsa kıymanın tadı daha fazla çıkardı ve ortaya  daha iyi bir sonuç çıkabilirdi.

Böreğin yanında içinde salatalık, domates ve zeytin bulunan ufak bir tabak geliyor.

Porsiyonlar bir çok yerde ki su böreği porsiyonların dan büyük.

Yanında ki çay biraz acıydı, galiba demliğin sonuna denk geldik.

Çalışan arkadaşlar işlerini gayet iyi yapıyor. İlgili ve cana yakınlar.

Baklava ve böreğin dışında pasta ve dondurmada yapıyorlar.

Hacı Hasan Oğulları 45 yıllık köklü bir kuruluş. Son yıllarda markalaşma ve büyüme sürecine girdiler. İkisi Eskişehir’de olmak üzere toplam 13 şubeleri var. Bize böyle bir lezzet sunduklarına göre, bunu kontrollü ve kaliteden taviz vermeden yapmışlar.

Peynirli su böreği porsiyon 7 TL (kilosu 30 TL). Kıymalı su böreği porsiyon 8 TL (kilosu 35 TL).
Çay 3 TL.

Bir peynirli, bir kıymalı ve 2 çayla 21 TL tutan hesabı kasadaki arkadaş 20 TL olarak aldı.

genel:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
lezzet:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
fiyat - kalite:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
ambiyans:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

Hacı Hasan Oğulları : Peynirli ve Kıymalı Su Böreği Denemesi” için bir yorum

  • 26 Mayıs 2017 tarihinde, saat 20:57
    Permalink

    Bencede bursada yenebilecek en lezzetli su böreği kesinlikle hacı hasanogullarin da.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*