Uysal Et Lokantası : Borçka Pidesi ve Süt Helvası

Uysal Et Lokantası Minareli Çavuş Mahallesinde, caminin 200 metre aşağısında bir lezzet durağı. Pekte küçük olmayan bir mekanı var ama öğle yemeği için geldiğimizde yoğunluk fazla olduğu için mekan küçük kalıyor.

Lokanta ve ev yemekleri tarzında çorbalar, etli, sulu ve zeytinyağlı yemekler girer girmez gözünüzü alıyor. Odun fırınlarında pide çeşitleri ve sac kavurma yapılıyor. Izgara çeşitleri de mevcut.

Uysal’ın en bilindik lezzeti olan sac kavurmasının analizi bir başka sefere inşallah. Benim canım şu an Borçka Pidesi çekiyor.

Pide için biraz bekledim ama değdi. Etrafı çıtır altı yumuşak, hamuru tam kıvamında pişirilmiş. İçindeki peynir bol, bir dilim alırken bıraksanız neredeyse 2 metre uzayacak. Kavurma Rize’den getirtilmiş ve çok lezzetli ama yağsız buldum. Kavurma önceden pişirildiği için, yapılırken fırında yüksek ısıyı yiyince kuruyor. Yumurta taze köy yumurtası, yapıldıktan sonra konulduğu için kıvamı yerinde. Olması gerektiği gibi bıçağı değdirince dağılıyor. Tereyağı biraz daha arttırılmalı. Birde herhalde kullandıkları odunun cinsinde üzerinde olması gereken hafif is kokusu yoktu. Pideyi bir bütünlük içinde değerlendirince gayet başarılı buldum.

Masaya bir miktar ezme ve yeşillik geliyor. Ezmeyi vasat buldum, yeşillik biraz daha bol ve çeşitli olabilirdi.

Arkadaşımın tabağından kuşbaşılı kaşarlı pidenin tadına bakıyorum. Kaşar ve kuşbaşı dengesi iyi kurulmuş. Kaşar da kuşbaşı da lezzetli. Hamuru ince açılmış ve malzeme ön plana çıkarılmış. Odun ateşinin verdiği kıtırlık burada da var.

Uysal pide yapmayı biliyor. Bir kaç küçük ayrıntıya dikkat edilirse pideleri mükemmellik yolunca ilerleyebilir.

Şimdi tavuk suyu çorba ve sonrasında ciğer söyleyen arkadaşımdan nasiplenelim biraz.

Tavuk suyu çorbanın kıvamı tam istediğim gibi, ne çok yoğun nede ince. Meyanesi çok iyi ayarlanmış. Bol tavuk parçalı. Yalnız tavuk suyunun tadı çorbada biraz daha yoğun olmalıydı.

Arnavut ciğeri yağlı ve taze. Sinirleri çok iyi alındığı için lokum gibi bir yumuşaklığı var. Bir tık daha az pişmiş olsa çok daha lezzetli olurdu ama bu haliyle de çok lezzetli.

Yemekten sonra süt helvası söylüyoruz. Buradaki her yemek gibi bununda hakkı verilmiş. Sıcak ve tam kıvamında. Şekeri ayarında yerken baymıyor. Üzerinde bol fındık ve fıstık parçaları var, yanık kısmı biraz daha fazla olsaymış daha güzel olurmuş.

Özetle Uysal Et Lokantasının her lezzeti belirli bir standarda ulaşmış. Umarım bundan ödün vermez ve kalitesini her daim arttırır.

Fiyatlar; Borçka Pidesi 17 TL, Kuşbaşılı Kaşarlı 15 TL, Tavuk Suyu Çorba 5 TL, Ciğer 15 TL, Ayran 2 TL Süt Helvası 5 TL.

genel:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
lezzet:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
fiyat - kalite:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
ambiyans:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*