Özdemiroğlu Baklava : Katmer ve Su Böreği

Tatlı denilince aklıma ilk olarak katmer geliyor, benim için bütün tatlılar bir kenara katmer bir kenara. Bakıldığında çok basit bir tatlı gibi gözükür katmer, ince açılmış bir hamurun içine konulan kaymak, şeker ve antep fıstığının fırına verilmesinden ibarettir ama iyi bir katmer yapabilecek ustalığa çok az kişi ulaşabilir. Bakalım Özdemiroğlu baklava konusundaki ustalığını katmerde de gösterebilmiş mi.

Özdemiroğlu Baklava‘nın Özlüce’deki mekanına bir pazar günü 12 gibi geldik. Geldiğimizde içerisi kahvaltı yapan müşteriler ile doluydu, çok az sayıda masa boştu. Burası oldukça şık ve büyük bir mekan.

Çevre masalardan gördüğüm kadarıyla oldukça zengin bir kahvaltısı var. Bir başka sefere bu kahvaltıyı yazmak için gelmeyi isterim ama bu seferlik geliş amacım tamamen katmer yemek. Bu saatte böyle ağır bir tatlı yenir mi demeyin Antep’ten alışkanlık yaptı, orada katmer kahvaltı niyetine yeniyor.

Ben 1 katmer eşimde 1 porsiyon su böreği sipariş verdik. Katmer ve su böreğinin gelmesi 25 dk’yı buldu, bu biraz uzun bir süre.

Katmeri lezzetli bulduğumu söyleyebilirim, hamuru ince açılmış ve odun ateşinde olması gerektiği kadar pişirilmiş. Malzeme kalitesi ve oranı yerinde yediğinizde ağzınızda hoş bir tat bırakıyor fakat süt kaymağı yerine bildiğimiz kahvaltılık kaymak kullanılmış. Bu hem katmeri biraz ağır yapmış hemde ağza bir miktar yavan bir tat veriyor. Servis esnasında üstüne antep fıstığı konsa daha iyi bir sonuç elde edilirdi. Hamurda pişirme sırasında biraz dağılmıştı.

Eksikleri olsa da katmeri lezzetli buldum, hatta Bursa’da yiyebileceğiniz en iyi katmerlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Eşimin tabağından su böreğini tadına bakıyorum, kalınlığı yerinde demek ki suda çok bekletilip şişirilmemiş. Hamurun üstü çıtır ve peyniri bol. Böreği de başarılı buldum.

Özdemiroğlu Baklava‘nın yalnızca baklavada değil müşterilerine sunduğu tüm ürünlerde kaliteyi yükseltmeye çalıştığı çok açık. Ben eğer çizgisini bozmazsa Özemiroğlu Baklava‘nın ileride çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum.

Fiyat olarak katmer 22, su böreği 13 tl.

Özdemiroğlu BaklavaPuanlama

genel:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
lezzet:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
fiyat - kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
ambiyans:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

Özdemiroğlu Baklava Adres

Özdemiroğlu Baklva hakkındaki değerlendirmelerim bunlardı, eğer sizinde Özdemiroğlu Baklva hakkında yorumlarınız varsa aşağıdaki yorum bölümünde bunları paylaşabilirsiniz.

Bursa tatlıcıları, Bursa katmer ve Bursa su böreği hakkında gezmeye, yemeye ve bunları sizlerle paylaşmaya  devam edeceğim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*