Güllüoğlu : Sütlü Nuriye ve Fıstıklı Dürüm

Güllüoğlu’nu herkes bilir, Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük baklava markası. Fakat markanın kurucusu Mustafa Güllüoğlu ölünce şirket üçe bölündü. Nadir Güllü (Karaköy Güllüoğlu), Faruk Güllü ve Nejat Güllü. Bursa’da FSM’de ve Heykel’de iki şubesi bulunan marka Nejat Güllü’ye ait.

FSM şubesine Ramazan’da iftardan sonra evde bilerek tatlı yemeyerek, saat 9 buçuk gibi geldik. İçeride tek tük bir kaç masa doluydu.

Gerçi masalar biraz iç içe ama şık ve geniş bir mekanı var. Garsonlar genellikle genç arkadaşlardan oluşuyor. Menüsü ise oldukça geniş. Bistro olarak kahvaltı, börekler, tostlar, salatlar, makarnalar, kızartmalar ve ana yemekler mevcut. Tatlı olarak ise pastalar, sütlü tatlılar, dondurmalar ve tabi ki baklavalar mevcut.

Ben çayla beraber sütlü nuriye eşim ise fıstıklı dürüm siparişi verdik. Aslında niyetim katmer yemekti fakat Bursa’da genellikle katmer diye bize gerçek katmerin yanından bile geçmeyen tatlılar yedirdikleri için nasıl yaptıklarını sordum. İstanbul’dan gelen katmerin burada odun ateşinde yapılmadığını öğrenince sipariş vermekten vazgeçtim.

Sütlü nuriye nam-ı diğer ihtilal tatlısı, 80 darbesinden sonra şeker fiyatları aşırı derecede yükselince şerbet yerine daha az şeker katılarak ve süt kullanılarak bu tatlı bulunmuş. O sıkıntılı günlerden bize kalan az sayıdaki güzel şeylerden biri olan sütlü nuriye’yi zaten yapan çok fazla yer yok. Bir çok yer de sadece Ramazan’da yapıyor.

Güllüoğlu’nun sütlü nuriye’sinin yufkası ince ve içindeki fındığı bol. Sütü ve şekeri kıvamında koyulmuş. Sütün tadını alıyorsunuz ama hamuru lapa lapa olmamış ve taze. Bir bütün olarak düşününce gayet lezzetli.

Fıstıklı dürüm’ünde yufkası ince malzemesi bol. Fakat antep fıstığının hasat zamanı gelmediği için, içindeki fıstık ta damağımda o istediğim lezzeti bırakmadı. Lezzetlimiydi, evet ama ortalamanın üzerinde olduğunu söyleyemem.

 

Fiyatlara gelince;

Sütlü Nuriye : 10 TL

Fıstıklı Dürüm : 14 TL

Çay : 3,5 TL

Sütlü nuriye baklavaya göre ucuz olması gereken bir tatlı. Menüdeki fiyatlarda da ucuz gözüküyor ama tabakta 3 dilim servis ediliyor. Menüde bu yazsa da bence dilim sayısı kesinlikle 4’e çıkarılmalı ve ya dilimler büyütülmeli.

 

genel:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
lezzet:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
fiyat - kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
ambiyans:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*