100 Yıllık Tecrübe : Kasap İsmail’in Yeri ve Barakfakih Köftesi

Kasap İsmail’in Yeri 100 yıllık tecrübesiyle, hep aynı yerde Barakfakih Köyü’nde müşterilerine hizmet veriyor. Ben böyle bir yer hakkında demek ki 100 yıldır kalitesini korumayı başarmış ve müşterileri orayı terk etmemiş diye düşünürüm.

Barakfakih Kestel Belediyesi’ne bağlı bir köy, Kasap İsmail’in Yeri ise köyün hemen girişinde. Mekanın kapalı ve açık kısımları bulunuyor. Açık kısımın etrafı hanımeli çiçekleri, üstü asma yapraklarıyla örtülü. Burası şehrin gürültüsünden, karmaşasından ve gösterişinden uzak yemek yerken huzur bulabileceğiniz bir mekan.

Kasap İsmail’in Yeri‘nin en meşhur ürünü köfte olsa da pirzola, sucuk, beyti, külbastı, kuzu şiş gibi et mangal olarak her türlü çeşidi bulabilmek mümkün.

Ben burada hiç birinden mahrum kalmamak adına karışık siparişi veriyorum.

Bursa köfte kültürünün Türkiye’de en gelişmiş olduğu illerden biri. Özellikle Balkan Göçmenleri’nin bu kültürün yaygınlaşmasında önemli rolleri olmuş. Bunun sonucu olarak Bursa’da bir çok köfteci ve köfte çeşidi mevcut.

Bursa’nın en iyi köftecileri sıralaması yapılsa, Kasap İsmail’in Yeri ve onun Barakfakih Köftesi bana göre listenin en üst sıralarında yer alır. Barakfakih Köyü‘nde başka köfteciler de bulunuyor fakat Barakfakih Köftesi coğrafi olarak işaretlenmiş ve Kasap İsmail‘e ait tescilli bir marka.

Siparişten kısa bir süre sonra gelen köfteler ve etler dökme usulle sunuluyor. Yani tabak yok, mangaldan metal bir tabağa, oradan da masanın ortasına yağlı bir kağıdın üstüne dökülüyor.

Köftenin içinde kıyma baharat ve tuzdan başka bir şey yok. Bir çok yer köftenin içine katkı maddesi koyduğu için köfteyi incecik yapar. Aksi taktirde köfte pişerken dağılır. Barakfakih Köftesi‘nin kalınlığı ise oldukça fazla. Köfte hayvanın doğru yerinden etler kullanılarak yapılmış yağ oranı, yoğrulması ve dinlendirilmesi yerinde. Kasap İsmail’in Yeri tüm ayrıntılara oldukça önem vermiş ve Bursa‘ya bu lezzetli Barakfakih Köftesi‘ni kazandırmış.

Burada köfteden sonra benim favorim sucuk oldu. Kasap İsmail‘in kendi yaptığı sucuğunun baharatı ve yağ  oranı yerinde oldukça lezzetli bir sucuk.

Yazının başında da belirttiğim gibi Kasap İsmail’in Yeri kasaplık konusunda 100 yıllık bir tecrübeye sahip. Bu onları et konusunda uzmanlaştırmış. Barakfakih’in çevre köylerinden Balıkesir ve Çanakkale gibi yerlerden en iyi hayvanları temin ediyorlar, kesimini yapıp işliyorlar.

Kuzu pirzola, kuzu şiş, beyti ve külbastının hepsi tazeydi. Etlerin pişirilmesi doğru yapılmış, kurutulmamış. Pişirilirken meşe odunu kömürü kullanılmış, buda etlerin temiz kalmasını ve lezzetlerine lezzet katmasını sağlamış.

Et mangalın yanında yoğurt yemek aslında içinde bulunan demirin emilimini azaltıyor ama burada manda yoğurdu olduğunu öğrenince kendime engel olamadım. Süthanelerde bile manda yoğurdu bulmakta zorlanırken burada nasıl hayır diyebilir ki insan. Kendi yaptıkları manda yoğurdu son derece sert ve lezzetli.

Salata ise taze sebzelerle yapılmış ve bolca zeytin yağı bolca kullanılmış.

Buraya gelince ben genelde kendimi kaybediyorum ve tıka basa yiyorum. Sonra da tatlıya yer kalmıyor, tatlı yorumunu sizlerle yine kendimi kaybetmezsem bir daha ki sefere paylaşacağım.

Yazının başında belirttiğim gibi ben tecrübeye çok önem veririm. Kasap İsmail‘in 100 yıl önce başladığı bu yolculuk şu an onun torunlarından olan Halil Erman tarafından başarıyla yönetiliyor. Kısa zaman içerisinde şehrin batı yakasında da bir şube açacaklarını öğrendim ve çok sevindim.

Kasap İsmail’in Yeri fiyatları için uygun olduğunu söyleyebilirim. Bir kaç parça ete ve köfteye para verip doymadığınız yerlerle aynı parayı verip burada tıka basa doyabilirsiniz.

Benim Kasap İsmail’in Yeri hakkındaki değerlendirmelerim bunlardı. Eğer sizinde deneyimleriniz varsa bunları aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kasap İsmail’in Yeri Puanlama

Genel:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Lezzet:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Fiyat - Kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Ambiyans:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

Kasap İsmail’in Yeri İletişim

Tel: (0224) 384 56 70

Kasap İsmail’in Yeri Adres

Barakfakih Mahallesi, Barakfaki Mah. Genç Osman Cad. No:65, 16460 Kestel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*