Kayhan Döner Sofrası : İskender

Bursa Lezzet Durakları olarak Bursa Restaurantları’nda ki lezzetlerin peşinden koşmaya devam ediyorum. Bugün tüm Türkiye’nin hatta dünyanın yakından tanığı Bursa Kebabı nam-ı diğer İskender Kebap için Kayhan Döner Sofrası‘ndayım.

Değerlendirmeye geçmeden önce Bursa’nın En İyi 10 İskender Kebapçısı yazıma göz atabilirsiniz.

Kayhan Döner Sofrası iskenderin doğduğu yer olan Kayhan Çarşısı’nın biraz üstünde, eskiden hamam olarak kullanılan, bugün restore edilip restaurant olarak hizmet vermeye başlamış, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait Burfaş’a bağlı bir işletme. Buranın tarihi mekanı hakkında ki detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Mekanı gerek tarihi dokusuyla gerekse iç mimarisiyle çok beğendim.

Buraya bir cuma günü öğle vakti geldik, geldiğimizde içerisi çokta yoğun değildi.

Kayhan Döner Sofrası‘nda yalnızca iskender yapılıyor. Bizde iskender siparişlerimizi verdik ve beklemeye başladık.

Burada her masada tuz hakkında resimdeki bilgilendirme notu var, Burfaş’ı bu duyarlılığından dolayı tebrik ediyorum.

İskenderler geldi, üzerine eritilmiş teryağı masadayken konuluyor. Dönerde kullanılan et kaliteli ve taze. Süt danası ve kuzu kaburga kullanılmış ki buda iskender için kullanılabilecek en ideal et. Dönerin yarısı et diğer yarısı kıyma olarak yapılmış. Pideler lezzetli ve üstüne konulan sos kararında, bazı yerler sosu abartılı bir şekilde koyuyorlar.

Kayhan Döner Sofrası‘nın iskenderi hakkında yapabileceğim tek olumsuz eleştiri tereyağının kalitesi olacak. Tereyağ yakılmamış güzel ama kalitesi biraz düşüktü, erimiş tereyağını iskenderin üzerine dökerken buram buram kokması gerekir, bu yağ hem koku hemde lezzet olarak beni tatmin etmedi.

Burada döner közde yapılıyor bu da iskenderin lezzetli olmasının en önemli nedenlerinden biri.

Burada iskenderin yanına közlenmiş patlıcan konulmuş, patlıcanı iskendere yakıştırdım, iyi düşünülmüş bir ayrıntı gerçekten.

Bursa’da iskender yapmak zordur, çünkü çok kaliteli ve büyük rakiplereliniz olur. Kayhan Döner Sofrası belki lezzet olarak en üst ligde değil ama fiyat kalite oranı, mekan ve müşteri ilişkileriyle oraya aday.

 

Fiyatlara gelince burada 1 porsiyon iskender kebap 24 tl. Fiyat bence kaliteye göre yerinde ama burasının bir sosyal tesis olduğunu düşünürsek biraz yüksek.

Puanlama
genel:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
lezzet:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
fiyat - kalite:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
ambiyans:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

 

Adres

Kayhan Döner Sofrası hakkındaki değerlendirmelerim bunlardı, eğer sizinde Kayhan Döner Sofrası hakkında yorumlarınız varsa aşağıdaki yorum bölümünde bunları paylaşabilirsiniz.

Bursa’da iskender nerede yenir sorusunun cevabını aramaya devam edeceğim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*