İnci Pide : Cantık

İnci Pide Duaçınarı’nda dokuma fabrikalarının arasında 1972 yılından beri hizmet veren duayen bir pide ve cantık salonu. Buraya bir perşembe günü öğlen saatlerinde geldiğimde içerisi neredeyse tamamen doluydu, 3. kattaki aile salonunda ancak yer bulabildik.

Burada pide çeşitleri ve cantık yapılıyor. İnci Pide‘nin karışık pidesinin çok lezzetli olduğunu biliyorum ama uzun zamandır güzel bir cantık yemediğim için tercihim cantıktan yana oldu.

Cantık bugün Bursa’ya ait bir lezzet gibi görülse de ünlü yemek araştırmacısı Ömür Akkor’a göre aslında 93 harbinden sonra Kafkaslar’dan buraya gelmiştir.  Bursalılar bir çok kez Bursalı olmayanlardan “eee bu cantıkla pide arasında ne fark var ki?” sorusunu duymuştur. Temel fark cantıkta pidede kullanılmayan baharatlar kullanılması ve cantığın sadece dana kıymadan yapılmasıdır.

İnci Pide yukarıda ki tarife uyan bir şekilde yapıyor cantıklarını. Cantığa uygun kıyma ve baharatlar kullanılmış. Kıymanın altındaki hamuru ince ve etrafı olması gereken kalınlıkta. Burada cantık yıllardır alıştığımız lezzette ve tam olarak olması gerektiği gibi yapılıyor.

Unutmadan İnci Pide’nin bir de Otosansit’te şubesi bulunuyor ve Bursa’nın her yerine buradan paket servis yapıyor.

Uzun yıllar faaliyet gösteren İnci Pide gibi işletmelerde çalışanların müşterilere karşı takındıkları boş vermişlik hali dışında burası kesinlikle cantığın en doğru adreslerinden biri.

Fiyat olarak cantık 4.5 tl  ayran 2 tl.

İnci Pide Puanlama
genel:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
lezzet:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
fiyat - kalite:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
ambiyans:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)
İnci Pide Adres

İnci Pide hakkındaki değerlendirmelerim bunlardı, eğer sizinde bu mekan hakkında yorumlarınız varsa aşağıdaki yorum bölümünde bunları paylaşabilirsiniz.

Bursa pidecileri, Bursa cantık ve Bursa lahmacun hakkında gezmeye, yemeye ve bunları sizlerle paylaşmaya  devam edeceğim…

İnci Pide : Cantık” için bir yorum

  • 23 Ekim 2018 tarihinde, saat 13:38
    Permalink

    Cantik 5.5 tl, ayran da 2.5 tl olmuş

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*