Adabağlı Anadolu Mutfağı : Doğu ve Güneydoğu Mutfağı’nın Bursa’da ki Aynası

Adabağlı Anadolu Mutfağı Özlüce Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı’nda yeni kurulan bir lezzet durağı. Burada Doğu ve Güneydoğu Anadolu Mutfakları’nın lezzetleri zengin bir menüyle müşterilere sunuluyor.

Buraya Adabağlı‘nın misafiri olarak bir çarşamba günü öğle yemeği için geldik. Mekan şık ve samimi. Yeni kurulan bir işletme olmasına rağmen içerisi tamamen doluydu.

Adabağlı Anadolu Mutfağı‘nın adını aldığı Adabağ Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı bir köy. Geçmişi Selçuklulara kadar uzanan bu köyde, kadim Anadolu Mutfağı’nın tüm izlerini bulmak mümkün. Bölgede yapılan doğal hayvancılık yemeklerin lezzet katsayısını oldukça arttırıyor.

Menüde başı kaburga dolması, mumbar dolması, kavurma ve kuzu tandır gibi yemekler çekse de bir çok farklı kebap ve ızgara çeşidini de bulmak mümkün. Bunların dışında haşlanmış içli köfte ve ekşili kuru patlıcan dolması da specialler arasında. Tatlılara yazının sonunda yer vereceğim fakat şimdiden belirtmek istediğim konu var; kahvaltı.

Adabağlı Anadolu Mutfağı kahvaltı konusunda oldukça zengin bir menüye sahip. Bir çok yerde, hatta hemen hemen her yerde kahvaltının yanında söylediğiniz sucuklu yumurta, menemen gibi sıcak seçeneklere ekstra para alınır. Hatta bunlar fahiş fiyattan verilir. Adabağlı‘da kahvaltının yanında gelen yumurtalı kavurma kahvaltı fiyatına dahil ve ekstra para alınmıyor.

Kahvaltı için buraya ailemle mutlaka geleceğim fakat şimdi önümüze sırayla gelen tadımlık yemeklerin lezzetlerine bakalım.

Masada bostana, salata, yeşillik, tulum peyniri ve zeytin çeşitleri bulunuyor. Bostana gerçekten ortalamanın üzerinde bir lezzete sahipti  ve kullanılan nar ekşisi çok kaliteliydi. Özellikle uzun zaman sonra ilk defa yediğim yavru Hatay kırma zeytini benim için güzel bir sürpriz oldu.

Ana yemeklere geçmeden önce ekşili kuru patlıcan dolması ve haşlama içli köfteyi deniyoruz.

Salatada kullanılan gerçek nar ekşisi kuru patlıcan dolmada da kullanılmış ve dolmaya ayrı bir lezzet kazandırmış.

Haşlama içli köftenin iç harcında kullanılan kıyması ve kabuğunda kullanılan bulgur oldukça lezzetli.

Spesiyaller sırayla gelmeye başlıyor.

Tesadüftür ki buraya gelmeden bir kaç gün önce damak zevkine güvendiğim bir arkadaşımla Bursa’da iyi  mumbar yenecek bir yerin olmadığından bahsetmiştik. Gerçekten Bursa’da mumbar yapan çok az yer var ve çoğu günlük olarak bunu yapmıyor. Buda mumbarın lezzetini olumsuz yönde etkiliyor.

Mumbar dolmasını en son Adana’da yemiştim. Tereyağında mumbar dolmasını ise ilk defa yiyorum. Eğer Adabağlı‘ya mumbar için giderseniz mutlaka tereyağlı seçeneği deneyin. Tereyağı gerçekten mumbara oldukça güzel bir lezzet vermiş. Yediğim bu mumbar ise bana Adana’da yediğimi aratmadı. Kullanılan iç harcı, kıyması ve baharatları yerinde.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yetişen hayvanların etlerinin lezzeti malumunuzdur. Adabağlı’da kullanılan sakatat hariç tüm etler Elazığ’dan geliyor. Kavurmada kullanılan et oldukça kaliteli, yağ oranı ideal ve kokmuyor.

Yemeğimiz sırsında bize katılan Adabağlı Anadolu Mutfağı şefi Şaban Usta bize yaptıkları kaburga dolması konusunda bilgiler verdi. Türkiye’de yetişen 3 çeşit kuzu çeşidi olan Merinos, Kıvırcık ve Karaman kuzularından Karaman kuzusunu tercih ettiklerini belirten Şaban Usta bunun nedenini kuzuda bulunan kuyruk yağının kokmaması olduğunu söyledi.

Bu yemekte en iyi sonucu veren pirinç olan Diyarbakır Karacadağ pirinci özellikle seçiliyor.

Sıra kuzu tandıra geldi. Tandır gerçekten saatlerce pişirilmiş ve çatalı değdirir değdirmez ilmek ilmek dağılıyor. Ağızda ise lokum gibi dağılıyor. Kullanılan incik etinin kalitesi ustalıkla birleşince ortaya lezzetli bir sonuç çıkmış.

En sevdiğim bölüm olan tatlılara geldik. Kabak tatlısının sunumu alışılmışın dışında. İnce ince doğranmış ve saatlerce dağılmadan pişirilmiş. Tahin ve ceviz eklenerek lezzetine lezzet katılmış.

İrmik helvasının yağ oranı çok iyi ayarlanmış. Tereyağı kokusu daha tabakta iken burna geliyor ve bol çam fıstıklı. Fakat yanında bir miktar dondurma olsa daha iyi bir sonuç verirdi diye düşünüyorum.

Tatlıların şeker oranları çok iyi ayarlanmış ve yerken baymıyor.

Fiyatları sırayla yazalım (Mart 2019)

6 adet ekşili kuru patlıcan dolma : 24 ₺

6 adet haşlama içli köfte : 24 ₺

Tereyağında mumbar dolması :  32 ₺

Kavurma : 35 ₺

2 kişilik kaburga dolma : 100 ₺ ama bana göre 3 hatta 4 kişi yiyebilir.

Kuzu tandır : 40 ₺

Kabak tatlısı : 12 ₺

İrmik helvası : 8 ₺

Adabağlı Anadolu Mutfağı Fiyatları‘nı yemekelerinin kalitesiyle doğru orantılı buldum.

Ben Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir çok şehirde bulundum ve yemeklerini denedim. Aynı şekilde Bursa’da bu konseptte hizmet veren hemen hemen bütün mekanları denedim. Fakat doğunun lezzet anlayışı batıdan farklı olduğu için bu işletmelerin lezzetlerini batıya göre değiştirdiğini gördüm.

Adabağlı Anadolu Mutfağı doğu mutfağı lezzetlerini koruyarak aynı şekilde Bursa’ya getirmiş. Sonuç olarak bana da orayı aratmadı ve benden tam not aldı.

Burası hakkında yapabileceğim tek olumsuz eleştiri doğunun zengin meze seçeneklerinin sunulmaması.

Bu organizasyonu düzenleyen Ece Arar’a, işletme sahibi Veysel Bey’e işletme ortağı ve şefi Şaban Bey’e, bu yemekte beraber bulunduğumuz Instagram fenomenleri (@annemineli_zehraanne) ve (@dogalalternatif)’e ve resimleri çeken Ziya kardeşime sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Adabağlı Anadolu Mutfağı Puanlama
Genel:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Lezzet:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Fiyat - Kalite:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Ambiyans:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Adabağlı Anadolu Mutfağı İletişim

Tel: +90 850 888 13 13

Adabağlı Anadolu Mutfağı Adres

Özlüce Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı

 

Benim Adabağlı Anadolu Mutfağı hakkındaki değerlendirmelerim bunlardı. Eğer sizinde deneyimleriniz varsa bunları aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*