Zeges : Edirne Yaprak Ciğeri

Zeges Ata Caddeden Fethiye’ye bağlanan yolun, kesiştiği yerde trafik ışıklarının hemen dibinde bir esnaf lokantası.

Buraya şimdiye kadar hep öğle aralarında geldim. Bu seferde durum değişmiyor. İçerisi tıklım tıklım dolu.

Zeges’de çorbalar, sulu yemekler ve etli yemekler bulmak mümkün. Bunun yanında odun fırınları var ve pide çeşitleri de yapıyorlar. Benim içinse Zeges’i özel kılan lezzet Edirne Yaprak Ciğeri.

4 kişi geldiğimiz bu yerde hepimiz ciğer siparişi veriyoruz. Ciğerler gelmeden önce ikramlar gelmeye başlıyor.

Fırından yeni çıkmış, dokununca elinizi yakacak sıcaklıkta, bizim puf dediğimiz ekmekler geliyor. Yanında gelen tereyağını içine sürüp hafif tuz ve karabiberle bir güzel yiyoruz.

Bir süre sonra ciğerler geliyor. Ciğer için taze diyebilirim. Kızarma seviyesi yerinde kurutulmamış. Yalnız sinir alma işleminin biraz daha iyi yapılması gerekirdi, sinirler ağza geliyor. Doğraması olması gerektiği gibi ince yapılmış. Unlaması yerinde. Soğanlar taze ve sulu. Eskiden yanında pilav gelmiyordu. Şimdi tabağa az pilav konulmuş.

Ciğer yerken sıcak ekmek sepeti geliyor.

Zeges’e bir çok kez geldim ve hemen hemen her gelişimde ciğer yedim. Genel olarak memnun olsamda, yapacağım eleştiri ciğerin her zaman aynı kalitede çıkmaması olacaktır. Bazen çok lezzetli ciğer yerken, bazen vasatın altı bulduğum ciğerlerde oldu. Bu seferki için vasat diyebilirim.

Ciğerden sonra süt helvası siparişi veriyoruz. Helva için vasat diyebilirim. Biraz daha sıcak gelmesi lazımdı. Üzerine fındık konulabilir, sunumun zenginleştirilmesi lazım.

Zeges’in sahipleri esnaflığı iyi bilen insanlar. Çalışanları da ilgili ve işlerini iyi yapıyor. Öğle arası o kadar kişiyi idare etmek zor iş. Bir esnaf lokantasındaki samimiyeti burada alabiliyorsunuz.

Fiyatlar; ciğer 12.5 tl, süt helvası 5 tl, ayran 2tl.

genel:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
lezzet:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
fiyat - kalite:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
ambiyans:3 out of 5 stars (3,0 / 5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*